София се нарежда в топ 10 на градовете в Европа, които отчитат най-бърз ръст на посетителите в периода 2009 - 2016 г. Това показва годишната класация Mastercard Global Destinations Cities Index за 2016 г.
В нея столицата на България заема девето място. Ръстът в броя на посетилите София с пренощуване през периода е 6.9 на сто до общо 1.01 млн. Общо техните разходи се изчисляват на 0.4 млрд. долара.
София се нарежда непосредствено след Будапеща - с ръст от 7.1% до 1.05 млн., и преди Барселона - с ръст от 6.7% до 8.2 млн. души.
Първата позиция в класацията се държи от Хамбург с ръст на посетителите за тези години от 8.7% до 1.45 млн.
Банкок е на първо място по посещения на туристи с пренощуване според класацията.
Индексът е много повече от класация на 132-та най-посещавани града по целия свят. Той предвижда обема на посетителите и колко ще похарчат те за календарната 2016 година. С растежа на презграничните пътувания с по-висок темп от този на глобалния БВП, световните градове продължават да са двигатели на по-голям икономически ръст, отбелязват авторите на класацията.
Най-голямата изненада в тазгодишното издание на класацията е скокът на Дубай до първата позиция, на база на средствата, похарчени от международни посетители – 31.3 млрд. долара, което значително надхвърля класирания на второ място Лондон (19.8 млрд. долара).
За първи път класацията изследва дали посетителите пътуват по работа или за удоволствие, както и хвърля светлина върху това как международните посетители харчат парите си, включително за храна, настаняване и пазаруване. Индексът за 2016 г. показва, че сред първите 20 града в международен план повече хора пътуват за удоволствие с изключение на Шанхай.
Посетителите на градовете в топ 20 харчат повече за пазаруване и по-малко за храна, с изключение на Европа, където ястията заемат по-голям дял от разходите в Амстердам, Барселона, Истанбул, Милано, Париж, Прага и Виена.
Прегледът на данните по континенти показва, че Лондон, класиран на второ място в световен мащаб и на първо място в Европа, е основният източник на посетители и средства, похарчени от тях, за всички останали градове, допълващи най-добрите европейски дестинации: Париж, Истанбул, Барселона и Амстердам.
Лима е едновременно топ дестинацията и най-бързо разрастващият се град в Латинска Америка с 4.03 млн. посетители (класирана на 32-о място в света) и ръст от 9.9% (на 15-о място в света).
Класацията обаче е много различна от гледна точка на разходите на посетителите с пренощуване; Пунта Кана води в региона с 2.95 млрд. долара, следвана от Мексико сити (2.27 млрд. долара).
Дубай е на върха на класацията за топ дестинации в региона на Близкия изток и Африка (на четвърто място в световен мащаб), а Абу Даби е най-бързо развиващият се град в региона с ръст от 19.81%. Това поставя Обединените арабски емирства като най-посещаваната и същевременно най-бързо разрастващата се страна в региона за втора поредна година.
Ню Йорк, на пето място в света, е градът топ дестинация в Северна Америка. Той значително превъзхожда останалите градове от региона по похарчени средства на посетители с нощувка – 18.25 млрд. долара. Близо 90 на сто от международните посетители на Ню Йорк са от градове извън Северна Америка начело с Лондон, Париж, Сао Пауло, Торонто и Пекин.