„Газпром” е поискала да използва част от газопреносната мрежа на България за доставки на природен газ от „Южен поток”. Българското правителство обаче категорично е отказало този вариант, въпреки че по мнението на експерти, цитирани от руския газов монополист, използването на нашата мрежа ще доведе до съществени икономии при строежа на новия газопровод. Изграждането на един километър от съоръжението струва около 2 млн. долара, съобщава руското издание РБК Daily.
От изданието цитират интервю на зам.-министъра на икономиката и енергетиката Явор Куюмджиев, който по БНР е заявил категоричната позиция на страната ни да не даде достъп на „Газпром” до газопреносната ни мрежа. На 24-25 април в София ще се проведе енергийна конференция. Тогава трябва да бъде подписано и междуправителствено споразумение между България и Русия по повод „Южен поток”.
До този момент от „Газпром” отказват да обсъждат българските изявления. Източник от компанията обаче е потвърдил исканията за използването на мрежата на България и по-точно частта към Гърция. В това направление има свободни мощности, тъй като Гърция не потребява толкова много газ и строежът на нова тръба не е особено изгодно, отбелязват от РБК. Все пак от монополиста отбелязват, че окончателен отказ от страна на София не са получавали.
България се опитва да „повиши цената си”, смятат руските анализатори. Такова поведение обаче не е в ущърб за „Газпром”, тъй като към края на 2009 година проектът „Южен поток” ще бъде едва на ниво техникоикономическа обосновка. Така че време за съгласуване на позициите между партньорите има.
Припомняме ви, че „Южен поток” е съвместен проект между руската „Газпром” и италианската Eni. Газопроводът ще минава по дъното на Черно море и ще свързва Русия с България. През българска територия тръбата трябва да премине през Сърбия, Унгария и Австрия. Капацитетът ще достигне до 31 млрд. куб. м. газ годишно. Очаква се „Южен поток” да бъде въведен в експлоатация през 2013 година.