Сайтът Globalpropertyguide.com класира 20-те града в Европа, които са най-привлекателни за инвестиции в имоти. На последно място е класирана столицата на Франция Париж, а на първо – столицата на Унгария Будапеща. Челната тройка се допълва от Скопие и Амстердам.
София заема 17-то място. Тя се нарежда на по-предно място от Париж, Хелзинки и Прага. Столицата ни е похвалена, заради това че пазарът е позитивно настроен към наемодателите. От друга страната се посочват проблемите с престъпността и корупцията, високите разходи по сделките, както и умерения данък върху доходите от наем.
Сривът на цените на имотите в България продължава и през първото тримесечие на 2010 г. Той идва на фона на пика, който беше достигнат в средата на 2008 година. По онова време имотите се бяха оскъпили с 300% за период от 9 години.
Като доказателство се посочват данните на НСИ за първото тримесечие на 2010 година средните цени на жилищата са били 978 лв. (500 евро) за квадратен метър. За сравнение – през третото тримесечие на 2008 година цената достигна 1418 лв. (725 евро) за квадратен метър. В столицата средната цена в началото на 2010 г. е била 1558 лв. (797 евро) за квадратен метър. Тя е намаляла с 21.3 на сто в сравнение с година по рано и 1.7 със същото тримесечие на 2009 г. Съотнесен с пика, цената е паднала с 37%.
Преди кризата строителството беше водещ отрасъл в българската икономика. Голям брой британци инвестираха в български недвижими имоти, но след началото на кризата надеждите им за печалба бяха попарени и те постепенно започнаха да напускат страната ни. Тяхното място беше заето от руснаците, които купуват имоти, за да прекарват в тях лятната си ваканция или в които да се установят за постоянно. Това гласи коментарът в британския вестник Telegraph.