Софтуерният бизнес у нас достига 1 млрд. евро и запазва двуцифрен годишен ръст

24.11.2016 | 18:50
по статията работи: econ.bg
Това сочат данните от тазгодишното издание на Барометъра за състоянието на софтуерната индустрия на Българската асоциация на софтуерните компании
Софтуерният бизнес у нас достига 1 млрд. евро и запазва двуцифрен годишен ръст
Снимка: под лиценза на creative commons

Българският софтуерен бранш за поредна година, бележи устойчив двуцифрен ръст от 16,9 % през 2015 г., изпреварвайки повече от 5 пъти растежа на БВП на България, показва годишното проучване на Българската асоциация на софтуерните компании - БАСКОМ за състоянието на софтуерния сектор в България. 

Прогнозните данни сочат, че темповете на растеж през 2016 г. ще се запазят на сходни нива и приходите ще надхвърлят 1 млрд. евро. 

Това сочат данните от тазгодишното издание на Барометъра за състоянието на софтуерната индустрия на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Годишното проучване бе представено от ръководството на Асоциацията на пресконференция днес. 

Докладът е разработен въз основа на данните, получени от допитване до членуващите компании, както и анализ на софтуерната индустрия в България, изготвен от независимата консултантска компания CBN - Pannoff, Stoytcheff & Co., по поръчка на БАСКОМ. Приходи и дял от БВП Прогнозите за 2016 г. сочат, че приходите в сектора ще нарастнат с над 13 %, доближавайки сумата от 2 млрд. лева. 

Следва да се отбележи, че основен принос за растежа на софтуерната индустрия имат експортно-ориентираните компании. През 2015 г. софтуерната индустрия в България е генерирала втория най-висок ръст за последните пет години – 16,9 % (спрямо 2014 г.), докато БВП е нараснал по текущи цени в стойност с 3,3 %. Така съотношението оперативни приходи спрямо БВП, за първи път в историята на бизнеса в страната, надхвърля два процента и достига 2,04 %. По посочения начин, за петгодишния период 2011-2016 г., делът на общите приходи на софтуерната индустрия спрямо БВП се очаква да се удвои – от 1,16 % през 2011 г. до 2,25 % през 2016 г. 

При запазване на същите темпове на растеж на приходите в софтуерната индустрия, прогнозите са след 5 години – през 2021 г., те да достигнат 4,5 % спрямо БВП, което би наредило бизнеса сред най-големите в страната. Данните показват, че за 2015 общо приходите са 1,763 милиарда лв – ръст от 17 % спрямо предходната година, като експортно-ориентираните софтуерни компании са генерирали приходи в размер на 1,228 милиарда лева, което показва ръст от 21 % в сравнение с 2014 г., или 217 млн. лв. – най-големият в абсолютна стойност за цялата история на сектора в България. Прогнозните данни за 2016 г. сочат, че се очаква 23 % (287,5 млн. лв.) увеличение на общата стойност на износа на софтуерни продукти и услуги. По този начин, софтуерният бизнес ще има възможността да премине историческата граница от 1,5 млрд. лв. износ, като ще се позиционира като стратегически за ръста на БВП и развитието на икономиката и стандарта на живот в страната. 

Ръст на работните места и заплатите В софтуерния бранш работят едни от най-висококвалифицираните и добре заплатени специалисти в България, като средното възнаграждение в сектора е четири пъти по-високо от това за страната. Предварителните данни за реално осигурените средно-годишно работни места в софтуерната индустрия за 2015 г. сочат, че те се увеличават с 1107 или 6 % спрямо 2014 г. Това е най-слабият ръст от 2012 г., като е ясен показател за задълбочаващите се проблеми с недостига на ИТ специалисти в страната. Прогнозите за 2016 г. сочат, че тенденцията ще се запази като броят на новите работни места в софтуерната индустрия в България ще отбележи по-нисък ръст от 5 % или 907 отворени нови позиции. 

ИТ специалистите са 85 % от всички служители в бранша, като една трета от тях са жени. Над 90% от работните места са заети от младежи под 35 годишна възраст. Поради недостига на ИТ специалисти в компаниите от сектора почти непрекъснато има нови отворени позиции, като често за запълването на някои от тях - софтуерни архитекти, софтуерни разработчици и проектни мениджъри, на фирмите са необходими над 8 седмици. Резултати за 2015 г. сочат, че средното месечно нетно възнаграждение на зает в софтуерната индустрия достига 2616 лв. (без ДМС). 

Възнагражденията в бранша остават едни от най-високите в страната, както в абсолютна стойност, така и като ръст. Прогнозите за 2016 г. сочат, че средното брутно възнаграждение на зает в софтуерната индустрия ще нарасне с 5 %. Стандартът на живот на софтуерните специалисти, измерен чрез покупателната способност на заплащането им в България, не само че започва да се изравнява със страните от ЕС, но вече и надхвърля медианата на заплащане в държави като Великобритания. 

278 млн. лева платени данъци от бранша през 2015 г. при 19 000 заети Платените от софтуерната индустрия данъци в бюджета през фискалната 2015 година се оценяват сумарно на 278 млн. лв., спрямо 245,5 млн. лв. през 2014 г. 

Това представлява увеличение от 32.5 милиона лева спрямо платените данъци от индустрията през предходната година. От тях, сумата платена за ДДС е 96,03 млн. лв., данък върху печалбата - 19,36 млн. лв., социални и здравни осигуровки - 89,19 млн. лв. и данък общ доход - 73,54 млн. лв. 

През 2015 година едно работно място в софтуерния сектор в България е генерирало приблизително 14 755 лв. годишно от преки и косвени данъци, т.е. с повече от 50 % над средните стойности за страната. Следва да бъде отбелязан и ръстът от 6.7 % спрямо 2014 г., когато едно работно място е генерирало 13 835 лв. данъчни постъпления.

И през 2016 г. се очаква данъците, които софтуерната индустрия ще внесе в бюджета на България да продължават да се увеличават в много по-голяма динамика от ръста на БВП и средния заложен ръст на консолидирания бюджет. Прогнозите са през 2016 година софтуерният бизнес да внесе около 40 млн. лв. повече данъци от предходната, както и 19-те хиляди работни места в сектора да осигурят над 300 милиона лева данъчни постъпления в бюджета на страната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...