Обемът на софтуерното пиратство в световен мащаб се е удвоило през 2003 г. и във финансово изражение доближава 29 млрд. долара, предадоха световните информационни агенции. Те цитират данни от BSA - организация, която изготвя редовни доклади за състоянието на софтуерната индустрия. Членове на BSA са най-големите световни технологични компании като "Майкрософт" (Microsoft), "Епъл компютър" (Apple Computer), "Интел" (Intel), Ай Би Ем (IBM), "Хюлет-Пакард" (Hewlett-Packard) и др.
Една от основните причини софтуерните производители и медийните конгломерати да наблюдават бързо нарастване на копирането на продуктите им е бумът на интернет потреблението. Световната мрежа дава възможност за изпращане и обмен на файлове с пиратски копия.
Делът от 29 млрд. долара е близо 60% от целия световен пазар на софтуер (51 млрд.долара), се твърди в доклада на BSA. През април защитници на законите и реда във Великобритания, Германия и САЩ предотвратиха серия от дистрибуции на пиратски софтуер, възлизащ на 50 млн.долара.
През последната година e променена методологията и компанията за проучвания, като новият подход се съсредоточава върху определяне образа на пиратството чрез разкриване на това какъв точно софтуер има инсталиран върху машината на съответния потребител, а не предположения само на базата на последните продажби на персонални компютри и измерване на покупателната способност и тенденции.
Промяната вероятно е наложена от критиките към предишните данни на BSA, които се различаваха от тези, направени от други изследователски компании. Една от основните "атаки" беше, че в предишните изследвания не става ясно какъв е делът на легалните алтернативи, като например софтуера с отворен код, който се разпространява безплатно.
Новата компания, избрана за проучвания на BSA, е IDC, която определя глобалното ниво на пиратски софтуер за 2003 г. на 36% от всички софтуерни инсталации, което е с около 2% над ревизираната цифра на BSA за 2002 г. BSA вече докладва, че нивото на пиратски софтуер в световен мащаб за 2002 г. е 39% на база инсталации. /dnevnik.bg