Спад от 13,4 на сто в износа ни на електроенергия за януари-ноември, в сравнение със същия период на миналата година отчитат от Електроенергийния системен оператор (ЕСО), съобщиха от дружеството.
Потреблението на ток у нас към края на ноември се увеличава с 4,2% на годишна база до 36,3 млн. мегаватчаса, а производството е 41,4 млн. мегаватчаса, което е увеличение от 1,63% спрямо януари- ноември 2016 година. Според данните на ЕСО основната част от произведената електроенергия се реализира на вътрешния пазар, а износът е за малко повече от 5,1 милиона мегаватчаса, което е намаление от 13,4% на годишна база.
От данните на ЕСО е видно още, че основната част от произведената електроенергия се дължи на базовите централи. Тяхното производство се увеличава с почти 5% до 35,4 млн. мегаватчаса. Водните централи обаче намаляват своето производство - към края на ноември то достига до 3,1 млн. мегаватчаса, което е намаление от 27 на сто. Производството на електроенергия от фотоволтаици бележи повишение с 3,3%, а от биомаса - с 62,29 на сто.
Преди дни беше публикуван доклад на Entso-E, организацията, която обединява операторите на преносни мрежи в Европа, за готовността за зимния сезон на Стария континент. Анализите на експертите показаха, че съоръженията в България са готови за студените месеци. Страната ни е ограничила работата на ВЕЦ-овете през сухите летни месеци и така е съхранила ресурс за зимата.