Спасителният план за еврозоната предизвика истинско оживление на световните пазари - европейските акции записаха най-резкия ръст в процентно изражение за последните 17 месеца, индексите на световните борси увеличават стойностите си. Рязко поскъпна и петролът - ценната суровина се търгува за 78,51 долара в електронната сесия на борсата в Ню Йорк. В края на миналата седмица търговията затвори на ниво 75,11 долара за барел.
В обедните сесии на паневропейският индекс FTSEurofirst 300 отчиташе ръст от 6,7% и стойност от около 1 032 пункта. В същото време банковият STOXX Europe 600 се покачи с 13% и така заличи близо 14-процентния спад от миналата седмица, предаде Reuters. Банките HSBC, BNP Paribas, Barclays, KBC и Societe Generale записаха ръст на цените на акциите си с между 9 и 29 на сто.
Увеличение има дори и за индекса на гръцките банки. Именно движението на банковите книжа доведоха и до ръст от малко над 5% и за FTSE 100. Индексът достигна до 5 398 пункта в обедните сесии на Лондонската фондова борса.
В началото на деня единната европейска валута постигна най-резкия ръст на стойността си от 18 месеца насам. Търговията вече надхвърли 1.29 долара за едно евро, след като докосна нивата от около 1,25 долара за едно евро в края на миналата седмица. Само за първата седмица на май единната европейска валута загуби 4% от стойността си заради опасенията от кризата в Гърция.
Всъщност днес ръст отчита и британският паунд. Инвеститорите заложиха, че британската икономика е в по-добро състояние от останалата част на Европа и в резултат стойността на валутата в обедните сесии на валутните пазари достигна до 1.5009 долара, след котировки от 1.4804 в края на миналата седмица.