През последните пет години едва 45% от населението в страната е имало възможност да заделя от семейните си бюджети пари за спестявания. Това сочи ново национално проучване на МКБ Юнионбанк за нагласите на населението към инвестиционните възможности на пазара
Същевременно 43% от тях могат да отделят не повече от 100 лв. месечно. Над 300 лв. успяват да заделят само 12% от домакинствата, на които им остават средства и за спестявания.
58% от анкетираните са отговорили, че ако можеха да спестяват биха отделяли за целта всеки месец малки суми от около 50 лв.
Депозитът със срок до една година е най-предпочитаната инвестиция за домакинствата у нас, които имат възможноскт да отделят пари за спестявания. Над една трета са посочили именно депозити със срок до една година за своя инвестиция-фаворит.
Интересен факт е, че 27% от запитаните се интересуват от покупка на имот като вариант да вложат свободните си средства.
Анализът на спестовността на домакинствата показва, че пикът на новите депозити от началото на кризата е бил през последното тримесечие на 2010 . Тогава домакинствата са увеличили нетно своите спестявания с около 1 млрд.лв. и са получили допълнително около 300 млн.лв. лихви. По този начин депозитите им са увеличили общо с 1.3 млрд.лв. Много силно е било и последното тримесечие на 2009, когато спестяванията на домакинствата са се увеличили с 1.1 млрд.лв, от които над 300 млн.лв. са начислените лихви.
И ако коледите на последните две години са били най-ударни по отношение на новите депозити, то в края на 2008 г. е било отчетено най-слабото тримесечие от началото на кризата - ръст от едва 13 млн.лв. Резултатът е полижителен единствено заради начислени лихви в размер на около 190 млн.лв.
От началото на кризата депозитите на домакинствата са се увеличили общо с 6.55 млрд.лв., от които близо половината обаче са от начислени лихви.