Специализираните предприятия с малък интерес към обществени поръчки

20.08.2013 | 17:32
по статията работи: Петя Бързилска
Предвиждат се промени в ЗОП, засягащи фирми, в които работят хора с намалена трудоспособност
Специализираните предприятия с малък интерес към обществени поръчки

Данните, с които разполагаме, показват доста неблагоприятни тенденции по отношение на участието в обществени поръчки  на специализираните предприятия, в които работят хора с намалена трудоспособност. Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева на брифинг в Министерския съвет.

По-рано днес тя обсъди промените в Закона за обществените поръчки (ЗОП)  с представители на организациите на хората с увреждания, съобщиха от правителствената пресслужба.

Бобева отбеляза, че през 2008 г. са били обявени 25 процедури, а от началото на настоящата година те са само пет. Това на практика означава, че има незначителен брой обществени поръчки, в които участват специализираните предприятия. "Още по- неблагоприятни са данните като се вземе предвид общата сума по договорите“, каза вицепремиерът. Тя добави, че през 2008 г. сключените договори са били общо за 14 млн.лв., а за 2013г. те са за едва 458 000 лв. Вицепремиерът заяви, че се е решило да се установи какви проблеми стоят зад тези цифри и можем ли да подпомогнем участието в обществени поръчки на специализираните предприятия.

"В условията на криза държавата  трябва да се грижи за интересите на обществото и да подпомага малките  фирми, включително и тези, в които работят хора с ограничена трудоспособност", каза Бобева.

Тя обясни, че поради ограниченията в сегашния закон повечето от специализираните предприятията не са можели да участват в поръчките.

Главният секретар на Агенцията по обществени поръчки Иво Кацаров потвърди, че има ниска активност при регистрацията на тези предприятия и заявяването на интерес от тяхна страна към обществените поръчки.

Така например от общо 129 предприятия на хора с увреждания, в агенцията е подаден списък с едва 26 предприятия. От тези 26 предприятия, 21 са подадени от една организация на хора с увреждания, а общо организациите, които са проявили интерес, са две.

"С промяната  се надяваме голяма част от предприятията да имат достъп и да заработят в добър режим с подкрепата на обществените поръчки“, каза Даниела Бобева. Тя даде пример с предприятие, което има поръчка за 2 млн.лв. за Франция, докато в България то няма достъп до обществените поръчки. "Това е проблем и търсим начин чрез законови промени това да се преодолее“, добави вицепремиерът.

Измененията, които ще подпомогнат дейността на специализираните предприятия, са отразени в нов чл. 16 в ЗОП. Текстът  променя коренно концепцията за възлагане на обществени поръчки, когато предметът на поръчката е продукция от списъка по чл. 30 в Закона за интеграция на хората с увреждания.

Този списък включва стоки и услуги, които се възлагат на специализирани предприятия и кооперации на лица с увреждания – например производство на работно облекло, на обувки и др. изделия. Според изменението в чл. 16 в ЗОП, когато предметът на обществената поръчка е включен в списъка,  възложителите се задължават да обявят поръчката за изпълнение само от специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания. В тези поръчки няма да имат право да участват като изпълнители други лица. Само при условие, че поръчката е неуспешна, възложителят ще може да обяви нова процедура по общия ред.

В отговор на журналистически въпрос вицепремиерът Даниела Бобева изрази надежда, че промените в ЗОП ще вървят бързо в парламента

Председателят на Агенцията за хората с увреждания Минчо Коралски заяви, че обществените поръчки са икономическата и хранителна среда, в която могат да се развиват специализираните предприятия, не само в България, а и по целия свят.

"Връщането към основополагащите идеи за социалната отговорност на обществото към хората с увреждания е добър знак, че в лицето на правителството ние можем да получим практическа реализация на онова, което е записано в конвенциите за правата на хората с увреждания и в директиви на ЕС“, каза Коралски. Той изрази съжаление, че  в годините тази възможност е била силно подценена – както за социална интеграция, така и за икономически растеж. „Надявам се, че с промените в ЗОП ще дадем ресурс на хората с увреждания“, добави той.

Председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев отбеляза от своя страна, че по неофициални данни в България са има между 200 000 и 220 000 граждани с различен вид и трайна степен на увреждане в икономически активна възраст, като безработицата в тази социална група е над 90%.

"Трябва да се намери адекватна и отговаряща на европейските стандарти социална политика за заетост. Без ангажимент на държавата това е невъзможно. ЗОП може да даде среда, за да съществуват специализираните предприятия“, подчерта Долапчиев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...