На днешното си заседание правителството прие списък с действия, срокове и отговорни институции за изпълнение на предварителните условности, свързани със средствата от Европейския съюз за следващия програмен период – 2014-2020 г.
Наличието на такъв списък е европейско изискване, свързано с определянето на общоприложими разпоредби за Кохезионния и за структурните фондове, уточняват от пресслужбата на Министерския съвет (МС). Те са необходима предпоставка и имат директно въздействие върху ефективното постигане на определените инвестиционни приоритети на фондовете на ЕС за следващия програмен период. Предварителните условности са насочени към осъществяването на необходимите реформи в секторите, които ще бъдат съфинансирани с европари.
България си е поставила 11 тематични цели. Сред тях са засилване на научноизследователската дейност, технологичното развитие и иновациите; повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия; насърчаване на адаптацията към изменението на климата и превенцията на риска; насърчаване на устойчиво развития транспорт и премахване на участъците с недостатъчен капацитет в ключови мрежови инфраструктури; инвестиции в уменията, образованието и ученето през целия живот и др. Към всяка тематична цел са посочени предварителни условия, критерии за изпълнения, отговорни институции и срокове.
Изпълнението на тематичните цели се измерва с конкретни резултати, като например, изработването на иновационна стратегия за интелигентна специализация, на национален план за инфраструктура за достъп от следващо поколение, на национален план за управление на отпадъците до 2020 г., въвеждане на мерки за намаляване на разходите и времето за регистрация на дружествата и т. н.
Държавите-членки следва да изпълнят условностите не по-късно от 31 декември 2016 г., като в случай на неизпълнение в предварително определения срок Европейската комисия има правомощие за спиране на междинните плащания към засегнатите части на съответната оперативна програма, допълват от МС.