Решението на българското правителството да се откаже от проекта АЕЦ „Белене“ и да премести закупеното оборудване на площадката на централата в Козлодуй има политически характер. Това заяви ръководителят на „Росатом“ Сергей Кириенко в кулоарите на разширеното заседание на Държавния съвет на Русия. Според него руската страна е била готова да изпълни условията, заложени в договора.
По-голямата част от оборудването е готово. Друга е в процес на сглобяване. Според шефа на "Росатом“ трябва да се вземе решение – или да се платят сглобените машини, или да се прекрати договорът и да се върви към плащане на компенсации. Кириенко оцени свършената работа и поръчаното оборудване на 1 млрд. евро, информира ИТАР-ТАСС.
„Не очаквам някакви подаръци. Много се съмнявам Русия да се занимава с благотворителност в чист вид. Живеем в сериозен свят, в свят на сериозна конкуренция и конкретни търговски задължения. В духа на добрите отношения е редно да бъдат изчистени нещата около взаимните сметки за Белене“. Така в ефира на Дарик радио в събота н.пр. Юрий Исаков, посланик на Русия у нас, коментира решението на българското правителство за спирането на строежа на АЕЦ „Белене”. По този начин той обясни появилите се информации, че представляваната от страна е приела българския отказ.
Според Исаков проектът е жив. Той допълни: „Този продукт, който ние предлагаме, е продукт с високи конкурентни свойства и за този продукт винаги ще се намери купувач”.
От своя страна днес шефът на „Росатом“ изчисли, че оборудването може да бъде преместено на площадката на АЕЦ „Белене“ до 7 години. Той обаче предупреждава, че евентуалният строеж на VII блок не разполага с разрешително за строеж.
Националната електрическа компания няма налични средства, за да изплати 250 милиона евро заем за АЕЦ "Белене". Средствата са теглени с посредничеството на банка BNP Paribas и поне формално се водят на проекта "Белене" и трябва тепърва да се изплащат. Това каза пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
23 май е денят на падежа по този заем, като се обмислят всички варианти. Две от банките не искат да участват в удължаването му за още 1 г. Министър Добрев коментира: " Необходимите средства 55
млн. лв., които ние или трябва да намерим други банки, които да ги финансират, или трябва да погасим поне тази част от заема. Банките, които се отказаха, са точно такива, които имат проблеми със
собствените си портфейли. Другите банки са съгласни при по-изгодни условия от съществуващите условия и по-добри общи условия по кредита".
*Информацията е актуализирана към 15.25 ч.