Според 70% от софиянците рисковете от ГМО са повече от ползите

01.03.2010 | 16:54
по статията работи:
Страховете на хората от ГМО са доминирани от неяснота за дългосрочното въздействие върху човешкото здраве, сочи изследване на НЦИОМ
Според 70% от софиянците рисковете от ГМО са повече от ползите

Малко над 80% от живеещите в София следят дебатите по промените в Закона за генно-модифицираните организми (ГМО). Близо 18 на сто пък следят всичко по темата. Това показва проучване на Националния център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ), извършено през февруари. В допитването са участвали 600 столичани, а изследването е поръчано от председателя на парламента Цецка Цачева.

70% от софиянци смятат, че рисковете от ГМО са повече от ползите. Отново мнозинството от 82% се страхуват, че в България има риск от неконтролирано разпространяване на ГМО.

Днес председателят на Народното събрание Цецка Цачева проведе близо двучасова среща с представители на Българската академия на науките (БАН).

Обединихме се около тезата, че на този етап, без да има категоричен извод и доказателства от научните среди за влиянието на тези организми върху човека и природата, е недопустимо те да се отглеждат в околната среда, каза Цачева. Тя допълни, че в закона, който предстои да бъде приет, подобна правна възможност ще бъде изключена.

При изменение и допълнение на Закона за ГМО, народните представители ще се съобразим с мнението, което е изказано от неправителствените организации и становищата на учените. Но категорично заявявам, че националните ни  интереси по отношение запазване чистотата на природата на България от генно-модифицирано организми няма да бъде нарушена, обясни още председателят на НС, цитирана от Dariknews.bg.

Страховете на хората от ГМО са доминирани от неяснота за дългосрочното въздействие върху човешкото здраве, както и от опасенията, че е възможно да консумираме храни с ГМО, без да знаем за това. Повечето столичани настояват спешно законово да се регламентират задължителни обозначения върху етикетите на храните за съдържание на ГМО в тях.

Интервюираните са на мнение, че становището по въпросите, свързани с ГМО, трябва да бъде взето с помощта на учени-експерти, които правят изследвания в тази област и следят световните тенденции по темата. Респондентите очакват от учените да изготвят общовалидна и принципна позиция по отношение на политиката за ГМО в България, пише БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...