Средната цена на жилищата в София вече гони 2 000 евро за кв. метър

29.11.2024 | 09:15
по статията работи: econ.bg
Планираното повишение на минималната заплата и от 2025 г. ще стимулира още повишението и в частния сектор, което ще даде допълнителна увереност на купувачите
Средната цена на жилищата в София вече гони 2 000 евро за кв. метър
Снимка: под лиценза на creative commons

Изключително успешна година отчитат агенциите на недвижими имоти. Жилищният пазар в София през 2024 г. е много активен с над 10% повече сделки от миналата година, въпреки че предлагането вече значително изостава от търсенето. Този дисбаланс обаче е причина за продължаващ ръст на цените на жилищата на фона на забавяне на инфлацията до 2-3%. За деветте месеца на годината те са се покачили с около 15%, като се очаква този ръст да се запази и за цялата 2024 г.

Тази картина описаха брокери на недвижими имоти за изминаващата 2024 г. на форум за развитието на пазара, организиран от Инвестор.бг. Те посочват, че сериозен принос за поскъпването на жилищата има и бурното кредитиране при продължаващи ниски лихви под 3%, които в момента дори са под средното ниво от миналата година.

В София средната цена на квадратен метър достига 1840 евро, но спокойно може да се каже, че гони 2000 евро за ново строителство на база реално сключени сделки, посочи Полина Стойкова, изп. директор на "Бългериън пропъртис". Завършени жилища вече се продават за 2300-2500 евро за квадратен метър, но вторичен пазар почти липсва, казва тя. 

Първенците по скъпи имоти - столичните квартали в идеалния център, Лозенец, Изгрев, Изток, вече гонят психологическата граница от 4000 евро за квадрат, докато миналата година по това време са се продавали жилища в тези квартали за около 3000-3200 евро за квадрат, посочи Стойкова.

Заради сериозното поскъпване вече отново се търсят основно малки, двустайни апартаменти - тази година те формират 60% от продажбите. По време на ковид-пандемията се засили интересът на купувачите към по-големи жилища - тристайни и четиристайни, но тази година се забелязва отлив, вероятно заради по-солените цени.

Брокерите са раздвоени в очакванията си цените на жилищата догодина. От една страна перспективите да излязат повече жилища на пазара, което да спре ръста на цените им, не са оптимистични. Новите разрешителни за строеж тази година са с 30% по-малко от предишната, вероятно заради тромавите процедури и трудното намиране на терени за строеж в София, посочват от "Бългериън пропъртис".

Очакваме все пак да се отпуши предлагането на съществуващи жилища на вторичния пазар. Собствениците им, които сега се въздържат да продават, може би ще решат, че е дошъл ценовия пик, казва Стойкова. Очаква раздвижване и с подтвърждаване на датата за приемането на еврото. Стойкова прогнозира, че догодина цените на жилищата ще се успокоят заради задържане на ръста на доходите.

От "Ню Естейт" обаче прогнозират, че в следващите поне 6 месеца отново ще сме свидетели на над 10% ръст на цените на жилищата, поне що се отнася до София и до новото строителство. Причината е голямото търсене на фона на слабо предлагане.

"Търсенето е много голямо - 65% от продажбите се правят още преди Акт 14. Инвеститорите предлагат гъвкави схеми на разсрочено плащане - например 20% от цената се плаща при сключване на сделката на зелено и останалите - при Акт 16", посочи Иван Козаров от "Ню Естейт". Над 60% от клиентите на тази агенция финансират сделката с банков кредит, като повечето закупуват жилището с цел живеене.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...