Среща между лидерите на Европейския съюз и Турция ще се проведе в резиденция „Евксиноград" край Варна. Премиерът Бойко Борисов, ще посрещне председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, председателя на Европейския съвет Доналд Туск и президента на Турция Реджеп Ердоган. Очаква се разговорите да започнат около 19.00 часа. Мерките за сигурност са изключително засилени. Въпреки това граждани се готвят и за протест срещу пристигането на турския президент.
Към България доверието и очакванията на този етап остават големи.
Борисов, в края на миналата седмица заяви очакванията си за много тежка среща. „Очертава се много тежка среща, защото отношенията са крайно влошени. Това е огромна отговорност пред България – дава ни се голямо доверие и в същото време има много очаквания“, обобщи премиерът, цитиран от правителствената информационна служба. Той допълни, че повишаване на напрежението има и заради конфликта в Източното Средиземноморие и Егейско море.
Именно заради нарасналото напрежение в Средземноморието и в Егейско море особено между Кипър и Турция, както и Гърция и Турция срещата във Варна бе поставена на везни. В същото време българският премиер нееднократно настоява за провеждането й, с цел гарантиране на външните граници на България.
Целта на срещата във Варна на лидерите на ЕС и на Турция е да гарантираме външната граница на Съюза – да потвърдим втория транш по споразумението и тези 3,5 млн. мигранти да останат в Турция, съобщи в края на миналата седмица пред журналисти в Брюксел министър-председателят.
Ползата за България след срещата ЕС-Турция би била сигурност на границата ни и продължаване на споразумението за бежанците, коментира отново тази сутрин пред bTV и министърът на външните работи Екатерина Захариева.
В отговор на въпрос дали по време на тази среща страната ни има право да повдига теми, свързани с България и историята, предвид това, че днес е Денят на Тракия, а стои отворен въпроса за обезщетението на тракийските бежанци, а и след като БСП отправи упрек, че няма да се защитава българският интерес, Захариева припомни, че това е среща ЕС-Турция и в контекста й ще се проведе и среща между Борисов и Ердоган.
„Това е среща ЕС - Турция, това не е двустранна среща. Убедена съм, че Колегите от БСП знаят това и подвеждат българските граждани. Когато премиерът има двустранни срещи винаги защитава и поставя интересите на България. За съжаление не за първи път важният въпрос за обезщетяване на бежанците от Тракия се поставя в контекста на политическите дивидент, призовавам българските политици да бъдат отговорни. Ще припомня, че това споразумение, което имаме с Турция е от 1992 г. Искам да попитам БСП от 1992 година са били доста време в управлението, има ли са и президент – защо не решиха въпроса, какво направиха те?“, поясни тя.
Захариева уточни, че срещите, които ще проведе премиера ще са първо с Туск, след това Ердоган и накрая с Юнкер. По думите й те ще са в контекста на срещата ЕС – Турция.
„Това е среща ЕС – Турция, срещата на премиера Борисов и президента Ердоган ще е в този контекст. Въпросът за обезщетението на тракийските бежанци е дългогодишен и винаги се повдига, когато разговаряме с турските си съседи. Спекулациите, които се чуват са за изместване на успехите на успехите на България във външната политика“, каза още тя. Захариева заяви, че въпросът не се потулва.
„Нормализиране на отношенията между ЕС и Турция отговарят на българския интерес“, поясни тя. На въпрос дали турският президент ще тропа по масата във Варна, Захариева коментира: „Попитайте Ердоган. Надявам се да не тропа, надявам се да бъде диалог“.
„Душевните граници на президента Ердоган са доста широки. Всяка една държава с дълга история, каквато е й България може да има доста по-широки душевни граници. Съвременните граници са установени с международни договори“. „Това, което Европа казва много пъти на Турция е, че трябва да се спазват международните договори, че трябва да се спазват стандартите на ЕС, ако Турция иска да продължи по пътя си на европейската интеграция. Не мисля, че Европа ще промени посланието си към Турция“, добави външният министър.
По предварителна информация европейските лидери ще пристигнат на летището във Варна в късния следобед, а точният час на пристигане на президента Ердоган се пази в тайна, но се очаква той да дойде преди Туск и Юнкер.
Маршрутите на придвижване на кортежа на турския държавен глава са сменени поне десет пъти, но най-вероятно ще бъде избегната централната част на морската столица, обясняват местните издания.
Националната служба за охрана и турските служби работят в тясно сътрудничество. Осигурена е охрана с гранични катери по море, както и водолазна група, по основните кръстовища на Варна ще бъдат осигурени патрулни автомобили и регулировчици, както и полицейска охрана.
Според турската агенция Anadolu Agency основните въпроси, които ще се обсъждат са четири - митническият съюз, либерализирането на визовия режим, отпускане на финансовата помощ по споразумението за бежанците и конкретни стъпки за борбата с тероризма. Турция иска от ЕС да демонстрира повече конструктивизъм при изграждането на доверието. Брюксел разбира различията между двете страни – срещата няма да бъде лесна, и цели укрепване на отношенията.