Стотици младежи у нас получават заплати над 9 000 лева

17.01.2025 | 09:25
по статията работи: econ.bg
В страната има 604 младежи на възраст до 26 години със заплати над 9000 лв. Част от тях работят в сферата на информационните технологии, но младежката безработица в страната остава в пъти над средната
Стотици младежи у нас получават заплати над 9 000 лева
Снимка: под лиценза на creative commons

Заплати над 9000 лв. взимат 604 младежи на възраст до 26 години. Това става ясно от данни, предоставени от вече бившия служебен министър на финансите Людмила Петкова в отговор на парламентарен въпрос. Част от тези млади хора работят в сферата на информационните технологии и още от началото на трудовата си кариера са доказали уменията си на добри специалисти.

Наред с младежите с високи заплати има много млади хора, които изкарват изключително малко пари с труда си. Близо половината от работещите младежи на възраст до 26 години изкарват на месец по трудови договори под 780 лв. Това обяснява защо много млади българи предпочитат да търсят професионална реализация в чужбина. Изплащаните суми са доста под минималната заплата за страната, вероятно защото хората са назначени на половин работен ден или са работили само част от дните през месеца.

В страната на трудов договор работят 2,524 млн. души, показват предоставените данни за месец юли 2023 г., когато активният туристически сезон е в разгара си и има много наети хора на временна работа. Данните обхващат не само наетите работници и служители, а и шефовете на фирми, чиито доходи са приравнени на трудовите.

От получаващите трудови доходи над 230 хил. са млади хора на възраст до 26 години. Оказва се, че голяма част от младежите в страната работят. Общият брой на населението между 19 и 26 години е около 450 хил. души. Въпреки че голяма част от тях са студенти, около половината от младите хора в тази възрастова група са изкарали доходи от трудови правоотношения.

Ако добавим и тези на граждански договори, се оказва че приблизително всеки двама от трима младежи между 19 и 26 години работят. Но за преобладаващата част от тях изкарваните доходи са повече от скромни.

От общо 230,8 хил. младежи до 26 години с трудови доходи близо половината, или 113 хил., за месец са изкарали под 780 лв. Като приспаднем дължимите данъци и осигуровки чисто са получили под 605 лв. Други над 60 хил. млади хора до 26 години за месец са изкарали между 780 лв. и 1500 лв. След данъци и осигуровки това прави между 605 лв. и 1164 лв.

Оказва се, че над три четвърти от работещите млади хора за месец са получили под 1164 лв. по трудови договори. Възможно е голяма част от тях да са получили допълнително пари в плик без да бъдат плащани данъци или осигуровки или пък да са работили и по граждански договори, отново с цел плащане на по-малко налози. Но данните показват защо голяма част от младите хора не искат да работят за предлаганите условия на пазара на труда и търсят късмета си в икономически по-развитите страни, където работещите хора имат доста по-добър стандарт на живот.

Разбира се, има и млади хора с доста високи доходи. Например 5616 души до 26 години са получили заплата между 3500 лв. и 6000 лв. преди налози.

С напредването на възрастта картината малко се променя и намалява делът на хората, които взимат много ниски заплати. Хората на възраст между 27 и 35 години са около 610 хил. От тях 392,4 хил., или двама от всеки трима, имат доходи от трудови правоотношения.

Около една трета от работещите на трудови договори на възраст между 27 и 35 години за месец са изкарали под 780 лв., показват данните на Министерство на финансите. Хората в тази възрастова група с високи заплати са близо 10 пъти повече от младежите до 26 години с високи доходи. Например заплати между 6 хил. и 9 хил. лв. са взели над 10 хил. души на възраст между 27 и 25 години, което е близо 10 пъти повече от младежите до 26 години с такива доходи. Възнаграждение над 9000 лв. взимат 6560 души на възраст от 27 до 35 години, което също е над 10 пъти повече от младежите до 26 години, които могат да се похвалят със същите заплати.

Общият брой на хората със заплати над 9000 лв., без значение каква е възрастта им, е 38 935, показват предоставените данни. Тези хора представляват едва 1,5% от работещите с доходи от заплати или от договори за управление на фирми.

Общият брой на хората с доходи от заплати в страната е 2,524 млн. От тях близо 888 хил., или над 35 на сто, за месец са изкапали под 780 лв., което след данъци е под 605 лв. Само 15,8% от хората в страна взимат заплати над 2500 лв., показват данните на Министерство на финансите.

Младежката безработица е много по-висока - 12,6%.

Участието на младите хора на пазара на труда намалява в световен мащаб, особено в страните с ниски доходи, според доклад на Международната организация на труда. В доклада пише, че “сред младите мъже степента на активност е спаднала рязко и много от тях са част от поколение, което не учи и не работи (поколение ни-ни, NEET), а тази тенденция е особено изразена в страните с ниски доходи”.

През 2024 г. глобалното ниво на безработица остава 5%. Но младежката безработица е много по-висока - 12,6 на сто.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...