Големият стрес и шумът са основните рискови фактори при работа в нощни заведения у нас. Други рискови фактори са спецификата на клиентите в тези заведения, нетрадиционното работно време и лошият въздух на работното място, показва прочуване сред 240 наети в нощни заведения.
Най-голям стрес изпитват диджеите и хостесите. Около 45% от анкетираните смятат, че нетрадиционното работно време би представлявало риск за здравето им.
Средната възраст на наетите в нощни заведения у нас е 24 години, а повечето от тях са студенти или хора с професионално образование. Най-често младите хора остават на работа в нощни заведения между една и две години, тъй като нямат възможност за израстване в йерархията или гледат на тази работа като временна.
Данните са от изследването "Рискови фактори, превантивни мерки, конкуренция и удовлетворение от работата на наетите в нощните заведения в България" на проф. Желю Владимиров и доц. Олимпия Ведър от Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Проучването, което е проведено с помощта на студенти сред 240 служители на нощни заведения през зимата на 2015 г., е първото научно изследване за условията на труд и наетите в нощните заведения у нас. То е публикувано в монографията "Бизнес администрация: теория и практика в България", издадена по случай 25+ години от създаването на катедра "Стопанско управление", и бе представено на кръгла маса, организирана от ръководителя й проф. Цветан Давидков.