Генералният директор на Международния валутен фонд Доминик Строс-Кан заяви във Вашингтон, че икономическата криза изисква повече намеса в държавата и по-малко либерализъм, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.
Когато изводите от кризата бъдат направени, "везната ще се наклони, поне малко, в полза на държавата за сметка на пазара", каза Строс-Кан. "Старата схема на глобализацията даде много - изваждайки стотици милиони хора от бедността, но има също и тъмна страна - голямата и нарастваща пропаст между богатите и бедните", продължи той. "Неравенството може да е една от тихите причини за кризата. Ясно е, че растежът трябва да се прави с по-справедливо разпределяне на доходите", отбеляза той. Според него в много страни има нещо като смесване между безработица и социални неравенства, което може да доведе до социално напрежение.
Доминик Строс-Кан заяви, че световният икономически растеж през тази година ще се установи около 4.5% съгласно прогнозите на МВФ през януари. Предвиждаме около 4.5% растеж през тази година", каза той през студенти от университет във Вашингтон. Последните световни икономически предвиждания бяха публикувани на 25 януари и бяха за растеж от 4.4%. Оттогава обаче събитията внесоха известна несигурност, каза Строс-Кан. Той цитира бурната политическа обстановка в редица страни в Средния изток и Северна Африка, която доведе до покачване на цените на петрола, както и земетресението и последвалото го цунами в Япония на 11 март. Тази прогноза за усреднени стойности на растежа крие известни различия, отбеляза той и изрази загриженост от възможността за слаб икономически растеж в Европа през следващите години.