Строят велоалея по поречието на река Дунав

02.11.2010 | 16:47
по статията работи:
България и още пет държави ще развиват туристически проекти по поречието на реката
Строят велоалея по поречието на река Дунав

На снимката: Министър Трайков, Хенинг Твестен, ръководител на бюрото на GTZ в България и посланикът на Германия в България Матиас Хьопфнер Източник: МИЕТ

България, Хърватия, Сърбия, Румъния, Украйна и Молдова ще могат да кандидатстват съвместно за европейско финансиране за разработване на общи туристически проекти по поречието на река Дунав. Това е една от възможностите, които дава членството в Дунавския компетентен център.

Споразумението за учредяване на центъра бе подписано днес от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и ръководителя на бюрото на GTZ за България Хенинг Твестен. Проектът е финансиран с 2 млн. евро от германското дружество за техническо сътрудничество GTZ.

Сред първите пилотни проекти, които ще бъдат реализирани от членуващите в центъра държави, е изграждането на велопътека по поречието на р. Дунав. До средата на следващата година трябва да бъде готова отсечката от нея между Сърбия, Румъния и България.

Това споразумение е фокусирано изцяло върху развитието на културния, историческия и екотуризма в районите по поречието на река Дунав, каза след подписването на документа министър Трайков. Той добави: Река Дунав през годините е сред най-подценяваните и малко използвани възможности за формиране на туристическа марка, която да предложим. За мен е неразбираемо защо досега сме подценявали тези възможности и вярвам, че с подписаното днес споразумение тази несправедливост ще бъде коригирана.

Трайков акцентира и върху очакването, че членството в Дунавския компетентен център ще съдейства за икономическото развитие на дунавските общини в България.

Споразумението е от особено важна значение за нас, защото ще осигури понататъшното сътрудничество между България и GTZ на двустранна основа, подчерта Твестен.

Интегрирането на туризма в цялостното планиране и управление на крайдунавските територии, трансграничното съгласуване и изграждане на специализирана туристическа инфраструктура, културни туристически атракции, крайбрежни алеи за отдих и други са сред основните задачи на Дунавския компетентен център.

Общото представяне на шестте държави със специализиран щанд на значими туристически изложения също е една от възможностите, които дава членството в Дунавския компетентен център. Страните ще си сътрудничат и при разработването на нови туристически продукти за популяризиране на региона.

Инициативата за членство на България в Дунавския компетентен център е в синхрон и с Дунавската стратегия на ЕК, която предстои да бъде приета до края на годината. България кандидатства за координатор по стратегията в сектор туризъм.  

Подписването на споразумението за учредяване на Дунавския компетентен център съвпада с официалното приключване на дейността на GTZ в България. Въпреки това германското дружество за техническо сътрудничество ще продължи да присъства в страната чрез проектите на Дунавския компетентен център, информира МИЕТ.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...