Строят луксозен квартал на мястото на "Кремиковци"

16.05.2009 | 10:41
по статията работи:
Рудникът на комбината може да "приюти" софийския боклук
Строят луксозен квартал на мястото на "Кремиковци"

Снимка: Sofia Photo Agency

В района на "Кремиковци" е предвидено луксозно и нискоетажно строителство, съобщи вчера главният архитект на София Петър Диков, след като стана ясно, че комбинатът спира. Това означавало, че след 2-3 г. около "Кремиковци" може да изникне нов квартал като "Бояна" или "Драгалевци", информира вестник "24 часа"

Роденият точно преди 50 г. металургичен завод вчера "замръзна" и се сбогува завинаги с една от първите си и най-цапащи мощности - коксохима. Така, дори да възкръсне някога, над североизточната част на столицата вече никога няма да висят толкова черни облаци.

"От погребването на коксохима са изгубени над 100 млн. евро Такава е нашата оценка. Решението за спиране беше грешка. Гледа се дървото, а не гората", коментира представителят на облигационерите на "Кремиковци" Георги Прохаски.

Ще търся връзка с облигационерите на "Кремиковци" за разговор след тежкото решение за закриването на комбината, каза главният архитект на София Петър Диков. Той напомни, че територията на предприятието е около 16 хил. декара - единствената толкова голяма консолидирана земя в Софийския регион, подходяща за инвестиции и различни проекти. Диков е оптимист за развитието на тези площи.Околните села край комбината бързо щели да дръпнат като перспективни имоти и цени. Според главния архитект на София се открива и много голяма възможност за туризъм в района. Над "Кремиковци" има 6-7 манастира, които са част от Софийската Света гора.

Според главния архитект на столицата до 2 години терените в околноността на "Кремиковци" щели да станат актрактивни. Още повече че свободните парцели, на които може да се разраства София, се изчерпвали.

"Сега заради кризата никъде не се купуват земи. От тази гледна точка можехме да обсъждаме цени, ако това беше станало преди 2-3 години. Тогава пазарът щеше да поеме и земите около и на мястото на комбината.В момента няма никакъв сериозен интерес дори към места с много солидна инфраструктура, която е с развит градски транспорт.

Затова най-доброто в момента е да се направи едно градоустройство на целия район, такова като на квартал на София. В него трябва да се планират добре както свободните, така и застроените площи. Тогава би могло да се разчита то да се реализира като такова, когато в следващите години пазарът тръгне нагоре", коментира Страхил Иванов, собственик на компанията за недвижими имоти "Явлена".

"Освен че в момента пазарът е почти напълно замрял, под земята на "Кремиковци" има много голямо замърсяване, има хиляди съоръжения, има утайници и хвостохранилища. Не се оценява този факт и всеки мисли за "Кремиковци" като за една апетитна хапка. Аз съм скептичен, защото мисля, че ще трябват милиони, за да се изчисти натрупаното от години замърсяване. Затова не мога да направя някакви добри прогнози за района.

Има много по-атрактивни земи, които не изискват саниране и които ще имат по-добро бъдеще", смята пък Орлин Владиков, собсвеник на "Орвитекс".

Рудникът ще става сметище?

Според Петър Диков трябва да се обмисли и бъдещето на рудника, за който той разбрал, че вече има концесионер.

"Това ще е другата екологична бомба за близките населени места, защото чух идея за това рудникът да стане сметището на София. Това е пълен абсурд - ще се замърсят с битови отпадъци подпочвените води", каза главният архитект. Територията на табаните също била изключително интересна.

За ново сметище на София се заговори отново от няколко седмици, тъй като капацитетът на депото в "Суходол" е на изчерпване и то трябва да бъде затворено до края на годината. Дори се появиха информации, че правителството вече подготвяло нов терен за боклука, но го пазел в тайна, за да няма негативни обществени настроения.

На терени на комбината веднъж вече бяха складирани част от балираните отпадъци на София. Имаше и разговори преди близо 3 години между тогавашния собственик на комбината индиеца Прамод Митал и Столичната община да се даде терен за сметище. До споразумение обаче така и не се стигна заради ризлични мнения между преговарящите за цената.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...