Стъпка напред към обединените научни изследвания в Европа

17.07.2012 | 17:09
по статията работи: Петя Бързилска
2014 г. е крайният срок за създаване на Европейско научноизследователско пространство
Стъпка напред към обединените научни изследвания в Европа
Снимка: Sxc.hu

Днес Европейската комисия (ЕК) посочи конкретни стъпки, които държавите членки трябва да предприемат за изграждането на Европейското научноизследователско пространство (ЕНП). Идеята е да се осигури единен пазар за научни изследвания и иновации в Европа, съобщи ЕК.

Целта е да се създадат по-добри възможности за трансгранична мобилност, конкуренция и сътрудничество между изследователите, научноизследователските институции и предприятията. Това трябва да засили позициите на научноизследователските звена в държавите членки, ще повиши конкурентоспособността им и ще им позволи по-ефикасно да обединят усилията си за преодоляване на основните предизвикателства пред обществото, като борбата с изменението на климата, осигуряването на продоволствена и енергийна сигурност и опазването на общественото здраве.

С цел да подпомогне изграждането на Европейското научноизследователско пространство Комисията подписа днес съвместна декларация и меморандуми за разбирателство с организации, представляващи водещи изследователски институции и фондове за финансиране на научни изследвания. Предложенията са в отговор на решението на ръководителите на ЕС, които определиха 2014 г. като краен срок за превръщането на Европейското научноизследователско пространство в реалност.

Европейският комисар по въпросите на научните изследвания и иновациите г-жа Мойра Гейгън-Куин обръща внимание на муждата от промяна. „Не можем да продължаваме, както досега — средствата за научни изследвания невинаги се разпределят на конкурентен принцип, длъжностите невинаги се заемат от най-добрите кандидати, изследователите рядко могат да получат безвъзмездни средства или достъп до научноизследователски програми в чужбина, а обширни райони в Европа дори не са включени в научната дейност", каза тя. Всеки ръководител на преуспяващо предприятие ще ви каже, че качеството на научноизследователската база е основен фактор, когато се вземат инвестиционни решения.В съвременната икономика нито една държава членка или регион не може да си позволи да пренебрегва развитието на научни познания“, подчерта Гейгън-Куин.

При проведена анкета почти 80 на сто от представителите на научноизследователската общност споделят, че липсата на откритост и прозрачност при назначаването на работа възпрепятства мобилността зад граница. Ето защо държавите членки се приканват да премахнат пречките пред възможностите за международна научноизследователска кариера в Европа, да засилят разработването на съвместни научноизследователски програми, да увеличат финансирането на конкурентна основа за институции и проекти и да инвестират ефикасно в съоръжения на световно равнище.

Организациите на заинтересованите страни в научноизследователската сфера се приканват да определят и да прилагат принципи за достъпност и преносимост на безвъзмездните средства, които се предоставят от национални източници, както и да публикуват информация за свободните работни места в общ интернет портал. Апелира се също назначаването на научни работници да става в съответствие с прозрачни и открити процедури въз основа на качествата на кандидатите, както и да се засилят връзките между стопанския сектор и академичните среди.

Комисията представя още една инициатива, която допълва предложенията за Европейско научноизследователско пространство и насърчава съхранението на научна информация и достъпа до нея.Целта е да се поощри свободен достъп до научните публикации по проекти, финансирани от ЕС, както и в резултат на научноизследователски дейности с национално финансиране.

Европейското научноизследователско пространство е неразривна част от стремежа на Европейския съюз да се превърне в истински Съюз за иновации. Осигуряването на повече инвестиции за качествени научни изследвания с по-голямо практическо приложение е от решаващо значение за създаването на нови продукти и услуги, които изискват специализирани познания и са разковничето за икономически растеж и увеличаване на заетостта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....