Съветът за сигурност на ООН наложи санкции на либийския режим

27.02.2011 | 09:52
по статията работи:
Ситуацията в Джамахирията ще бъде отнесена до прокурора на Международния наказателен съд
Съветът за сигурност на ООН наложи санкции на либийския режим

Съветът за сигурност на ООН единодушно одобри резолюция, която налага санкции срещу режима на либийския лидер Муамар Кадафи, включително оръжейно ембарго и сезиране на Международния наказателен съд за евентуални престъпления срещу човечеството, съобщиха световните агенции.

15-членният Съвет гласува единодушно за приемането на проекторезолюцията, внесена на 25 февруари от САЩ, Великобритания, Франция и Германия, на открито заседание в присъствието на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун. Тя предвижда замразяване на активите на Кадафи и децата му, забрана за пътуване на цялото семейство и на 10 негови приближени. Съдържа два анекса, изброяващи имената на 16 души, на които ще бъдат забранени пътуванията, и на шест души, чиито активи в чужбина ще бъдат замразени.

Тя ще бъде известна като Резолюция 1970 на Съвета за сигурност, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Дискусиите по текста вчера продължиха при закрити врата повече от девет часа, прекъсвани от консултации на делегациите със съответните правителства.

Спорната точка, довела до забавянето на гласуването, бе сезирането на Международния наказателен съд в Хага. Според дипломати Китай и някои други
членове на Съвета се противопоставили на включването на формулировката за отнасяне на случая до съда в Хага. В крайна сметка късно снощи (след полунощ бълг. време) бе постигнат компромис, който я остави в текста, но с уговорката, че това няма да стане веднага.

Като изразява дълбоко съжаление за грубите систематични нарушения на човешките права, влючително репресиите срещу мирни демонстранти, изразява тревога поради смъртта на цивилни и отхвърля еднозначно подстрекателствата към враждебност и насилие срещу цивилното население, отправяни от най-високо равнище в либийското правителство, и като има предвид, че масовите и систематични атаки, извършвани в момента срещу цивилното население, които може би са равносилни на престъпления срещу човечеството, Съветът набляга на необходимостта да бъдат подведени под отговорност лицата, отговорни за тези атаки срещу цивилни, включително извършени от сили под техен контрол.

Съветът се позовава на член 16 от Римския статут, по който разследване или съдебно преследване може да бъде предизвикано от Международния наказателен съд в срок от 12 месеца след съответно искане от Съвета за сигурност.

Съветът реши да отнесе ситуацията в Либийската арабска джамахирия след 15 февруари 2011 г. до прокурора на Международния наказателен съд, прокурорът да докладва пред Съвета за сигурност в рамките на два месеца след приемането на резолюцията и на всеки шест месеца след това за предприетите действия.

Съветът за сигурност настоява за незабавно прекратяване на насилието и призовава за стъпки за изпълняване на легитимните искания на населението. Резолюцията призовава също за незабавно вдигане на всички ограничения на всякакви форми на медии и за гарантиране на безопасността на чуждите граждани и улесняване на заминаването им.

По силата на оръжейното ембарго страните членки на ООН трябва да вземат незабавно необходимите мерки, за да предотвратят директните или непреки доставки, продажби или трансфери за Либия на оръжия и свързани с тях материали от всякакъв тип, като оръжия и боеприпаси, военна транспортна техника и оборудване. На Либия се забранява да внася оръжия и военни материали и всички страни членки трябва да не допускат техни граждани да извършват такъв износ.

Сезирането на Международния наказателен съд, което се съдържа в резолюцията, гласувана вчера от Съвета за сигурност на ООН, има значение, което далеч надхвърля отделния случай с Либия, смята посланикът на Франция в ООН Жерар Аро, цитиран от Франс прес.

Очевидно е, че обсегът на резолюцията е много по-широк. Това е предупреждение към всички лидери, които биха се изкушили да прибягнат до репресии срещу вятъра на промяната и свободата, заяви на пресконференция той. Виждам ясно значение - това е чудесно признание за международното правосъдие, признание, че създаването на Международния наказателен е основателно, дори само защото страни, които не принадлежат към този съд, сега разчитат на него, каза френският дипломат.

Франция и Великобритания са единствените две страни постоянни членки на Съвета за сигурност, които принадлежат към Медународния наказателен съд. За нас това е голяма победа за каузата, които защитаваме, допълни той.

Приемането на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за санкции срещу режима на Муамар Кадафи дава морална подкрепа на либийския народ, който оказва съпротива срещу него, заяви либийският заместник-постоянен представител в ООН Ибрахим Дабаши, един от първите либийски дипломати в чужбина, които се отрекоха от режима на Кадафи.

Решението на Съвета за сигурност ще помогне да се сложи край на този фашистки режим, който все още съществува в Триполи, добави той за Ройтерс.

Посланикът на Либия в САЩ, който също се обяви против Кадафи, заяви, че противниците на режима се сплотяват около усилията за сформиране на алтернативно правителство начело с бившия правосъден министър и че международната общност трябва да подкрепи това движение, предаде Асошиейтед прес.

Твърдението на посланик Али Ауджали не може да бъде проверено веднага и остава неясно с каква подкрепа разполага временното правителство на Мустафа Абдел Джалил, отбелязва агенцията.

Ауджали обаче наблегна, че САЩ и други страни биха ускорили прогонването на Кадафи, подкрепяйки Абдел Джалил.

Той е много честен човек, човек с достойнство. Надявам се, че това служебно правителство ще получи подкрепата на либийците и на международната общност. То ще направи всичко, за да сложи край на режима. То е правителство за цяла Либия, заяви посланикът.

Държавният департамент заяви, че не разполага с информация за усилията на Абдел Джалил, а Ауджали призна, че не познава никой други лидер на движението.

В интервю за телевизия "Ал Джазира" Абдел Джалил заяви, че правителството му ще управлява прехода до три месеца, докато стане възможно организирането на свободни и честни избори. Той съобщи, че решението да се състави временно правителство е взето вчера на среща на опозиционни фигури в Бенгази, където то ще  бъде базирано "до освобождаването на Триполи".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...