Съветът за сигурност на ООН започна извънредно заседание, посветено на репресиите срещу опозицията в Сирия, съобщиха АФП и Ройтерс, цитирани от БТА. Заседанието беше свикано по настояване на Германия, след като правозащитни организации оповестиха, че сирийски войници са убили над 80 души в неделя при щурм срещу град Хама, за да смажат антиправителствените протести.
Съветът за сигурност беше информиран за последните събития в Сирия от Оскар Фернандес Таранко, заместник-началник на политическия отдел на ООН.
Великобритания, Франция, Германия и Португалия, подкрепяни от Съединените щати, смятат отново да настояват за приемане на резолюция, осъждаща кървавите репресии срещу демонстрантите в Сирия. Китай и Русия обаче заплашват с вето евентуална резолюция.
Посланичката на САЩ в ООН Сюзън Райс заяви, че досега не е взето никакво решение за резолюция и че не се очаква голям напредък по въпроса на днешните дискусии.
"Европейците продължават да обсъждат една резолюция, ние силно подкрепяме тази инициатива и искаме да разберем защо други страни не искат да сторят същото", заяви г-жа Райс, визирайки Китай и Русия, подкрепяни от Бразилия, Индия и Южна Африка, които се противопоставят на действия от страна на Съвета за сигурност.
Проекторезолюция, изработена от западноевропейските страни, беше раздадена на членовете на Съвета за сигурност преди два месеца, но все още не са предприети никакви действия поради съпротивата на Китай и на Русия.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън призова противниците на резолюцията да преразгледат позициите си. В комюнике, разпространено във Вашингтон, г-жа Клинтън призова също "международната общност да се обедини зад сирийския народ в този критичен момент".
Противниците на резолюция за Сирия се опасяват, че дори едно просто осъждане може да стане първата крачка към военна интервенция на Запада в Сирия, както се случи в Либия през март.