Съдът реши: МВР ще ни подслушва и следи в Интернет законно

17.07.2008 | 20:58
по статията работи: Лили Бончева
Тричленен състав на ВАС отхвърли жалбата на фондация "Програма достъп до информация" срещу наредбата на МВР за подслушването на мобилните телефони и за достъпа до личните електронни съобщения
Съдът реши: МВР ще ни подслушва и следи в Интернет законно

Тричленен състав на Върховния административен съд отхвърли жалбата на фондация „Програма достъп до информация” срещу наредбата на МВР за подслушването на мобилните телефони и за достъпа до личните електронни съобщения. Това съобщиха от ВАС, пише в утрешния си брой в. "Новинар".

Наредбата, която разбуни духовете на интернет обществото, беше подписана от тогавашния вътрешен министър Румен Петков на 15 март 2006 г. на основание на директивата на ЕС. МВР ще знае по всяко време на денонощието кога сме били в Интернет, на кого сме пращали имейл или съобщение по ICQ, както и с кого сме говорили по телефона, използвайки глобалната мрежа.

Документът включва категориите данни и реда, по който се съхраняват и предоставят от предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и услуги, за нуждите на националната сигурност и за разкриването на престъпления. Изрично обаче е изключено да се запазват данни, които разкриват съдържанието на съобщенията.

Според магистратите гаранцията, че данните се предоставят само на компетентните органи (съд, прокуратура, служби за сигурност), е напълно достатъчна.

Решението на магистратите може да се обжалва пред петчленен състав на ВАС.

Наредбата вече е валидна за мобилните оператори у нас, но за интернет доставчиците влиза в сила от 2009 година.

Документът позволява на полицията да има пълен достъп до личните данни, телефонните контакти и електронната поща на всички граждани, без за това да е нужно одобрението на съда. Целта е да се предотвратяват и разследват сериозни престъпления и тероризъм. Наредбата изисква всяка година до 31 март операторите да дават отчет на министъра на вътрешните работи колко пъти са предоставяли събраните данни на компетентните органи - прокуратура, следствие, спецслужби и др., колко пъти не са могли да го направят и по какви причини. Тази информация ежегодно ще се праща и на Европейската комисия.

У нас подслушването е позволено за всички престъпления, а не само за най-тежките, както е в ЕС.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...