Съд и политици - най-корумпирани

03.06.2009 | 13:58
по статията работи: Петър Чернев
Хората у нас все още се страхуват да признаят, че са дали подкуп, става ясно от изследването Световен корупционен барометър на Transparency International
Съд и политици - най-корумпирани

 

Най-корумпирани в България са съдебната власт, политическите партии и парламентът. Това стана ясно днес, когато бяха представени даннните от Световния корупционен барометър за 2009 г. на Transparency International. Институцията, която отговаря за изследването у нас, е "Прозрачност без граници" - българският клон на международната организация за борба с корупцията.

Изследването се прави за шести път. То обхваща над 73 хил. респонденти от 69 страни - включително България. Стойностите в изследването варират между 1 и 5, като 1 отговаря за сектори и институции без корупция, а 5 - за изключително корумпирани сектори. Изследването е извършено в периода 25 октомври 2008 г. - 25 февруари 2009 г. и за България то е национално представително.

Трите основни проблема на България са събрали „оценка" както следва: Съдебна власт - 4.5, политически партии - 4.3 и парламент - 4.2.

„Тези показатели връщат България в периода 2006-07 г., когато страната се подготвяше за влизане в Европейския съюз", отчете по време на днешното събитие изпълнителният директор на „Прозрачност без граници" Диана Ковачева.

Тя допълни, че според данните от барометър България изпитва проблеми в области, които са проблемни и за страни като Армения, Камбоджа, Македония, Сенегал и Уганда.

Едва 5% от анкетираните у нас са заявили че през последната година те или някой друг член от тяхното семейство е дал подкуп. Други 18% са „се скрили" зад отговора „не знам"/"не искам да отговоря".

„Тези факти показват, че в България е налице страх от признаване на корупцията", отчете от своя страна програмният директор на асоциацията Катя Христова-Вълчева.

Тя съобщи още, че хората дават най-много подкупи на полицията - 19%, съдебната система - 10% и земеделските служби - 7%.

„В България беше пропуснат моментът антикорупционната реторика да се превърне в антикорупционна борба", отчете по време на събитието Димитър Кюмюрджиев, зам.-председател на УС на Асоциация "Прозрачност без граници".

Като основни причини за твърдението си Кюмюрджиев изтъкна факта, че едва 1% от анкетираните са посочили, че правителството се бори ефективно с корупцията у нас. В същото време над 2/3 от хората (78%) са оценили борбата на правителството с корупцията като „по-скоро неефективна" и „определено неефективна".

Голяма част от хората - 72%, са заявили, че не виждат причина в това да подадат жалба срещу корупцията. Други 12% са посочили, че не са подали жалба, тъй като ги е страх от репресивни мерки.

„Тези данни показват, че е нужно целите на борбата срещу корупцията да се променят", отчете още Кюмюрджиев.

Пълния текст на Световния корупционен барометър на Transparency International ще откриете в рубриката "Анализи" на Econ.bg.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...