В Атина бе подписан Договор за общ енергиен пазар между Европейския съюз и страните от Югоизточна Европа. Това е първият многостранен договор, подписан от държавите от Югоизточна Европа.
Подписи под документа сложиха министрите на енергетиката на Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Румъния, Турция, Сърбия и Черна гора, Македония и мисията на ООН, както и еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс.
В приветствието си към форума координаторът на Пакта за стабилност Ерхард Бусек припомни, че по оценки на Световната банка в енергийния сектор на Югоизточна Европа през следващите 15 години трябва да бъдат вложени приблизително 12,5 милиарда евро за рехабилитация на същестуващите и за изграждане на нови мощости, както и допълнително 8,3 милиарда евро инвестиции за пренос и диструбуция.
В приветствието си пред форума в двореца Сароглио, българският министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров изрази удовлетворение, че договорът се подписва по време на българското председателство на Енергийната общност. Овчаров увери, че България ще направи всичко възможно документът да влезе в сила до края на 2005 или началото на 2006 година
Документът става правнообвързващ, след като бъде ратифициран от шест държави. С него се създава най-големият енергиен пазар с 500 милиона потребители, работещ по общи правила.
След ратификацията на договора трябва да се обърне внимание на развитието на подходяща енергийна инфраструктура, посочи българският министър. Той назова проектите за транзит на нефт и природен газ към Южна, Централна и Западна Европа, както и проекти за разширяване на обмена на електроенергия в региона.
Приоритет на българското председателство е подготовката за започване на работа на регионалния енергиен информационен център от първата половина на 2006 година в София.
На българската енергетика са пада съществен дял от инвестициите в енергетиката в региона, посочи министърът. До 2006 година се очаква обемът на инвестиции да надхвърли 6 милиарда евро, при което значителна част от вложенията се осъществятат от публични и частни компании без държавни гаранции.