Състоянието на посевите се влошава, счита заместник-директорът на Добруджански земеделски институт край Генерал Тошево доц. д-р Николай Ценов. Причините са различни, но най-важната сред тях са падналите валежи.
Друг проблем в областта е наличието на вредната житна дървеница. Проблем е и наличието на фузариум, но той е в малки количества, заяви доц. Ценов, цитиран от радио Добруджа.
В Северна България добивите от пшеница ще са добри, за разлика от тези в Южна България, прогнозира Николай Ценов. Очаква се нивото да е като през миналата година и добивите в национален мащаб да са 320-350 кг/дка, като в областта добивите по традиция са със 100 кг по-високи.
Качеството на пшеницата ще зависи от времето през юни. Очаква се жътвата да започне в края на този и началото на следващия месец.
Днес в института се провежда Ден на отворените врати, на който гости са председателят на Българската селскостопанска академия проф. Светла Бъчварова, зам.областният управител Тодор Георгиев, председателят на Общински съвет Генерал Тошево Недко Марчев, представителят на зърнопроизводителната фирма "Текерда" Кемал Истюрк и др.
Всяка година в навечерието на жътвата на пшеницата се събират земеделски производители, представители на научни институти от страната, селекционери и гости. Посетителите ще могат да се запознаят с най-новите постижения на института, допълва Agro.bg.
Пред гостите ще бъдат представени, както най-новите сортове пшеница, така и добре познатите на производителите Енола, Аглика и Милена. Само преди седмица са одобрени 6 нови сорта обикновена, зимна, хлебна пшеница, разработени от специалистите на института. С тях сортовете на които се прави сортоподържане в института стават 30.
Новите сортове са Божана, Стояна, Калина, Киара, Горица и Лидия. Сортът Горица е в т.н. "качествена група", а останалите 5 сорта са във втора група, където са масовите сортове - тези, на които се залага при производството на 60-70% от зърното в България.
"В момента конкуренцията в бранша е огромна", каза Николай Ценов. Вече има около 15 сорта чужда селекция –австрийска, немска, датска.