Съществуват добри базисни предпоставки за устойчиво стопанисване на горите, е становището на Държавната агенция по горите. То беше представено от нейния председател Стефан Юруков на пресконференция в Министерския съвет, в присъствието на премиера Сергей Станишев. Юруков подчерта, че сегашният модел на управление на държавните гори е изчерпан и с всеки изминал ден той води до все по-големи проблеми за сектора.
Най-същественият проблем за горския сектор у нас са законовите нормативни актове, които са свързани със стопанисването на горските площи, посочи председателят на агенцията. Друг
проблем, който поражда редица трудности, е закриването на Фонд "Българска гора" и преминаването на този сегмент към бюджетно финансиране. Тази мярка възпрепятства възобновяването
на горските ресурси и развитието на горската инфраструктура. Юруков изтъкна, че след закриването на Фонда се стига до недостиг на средства за инвестиране и ежегодни финансови затруднения.
Бяха отчетени и редица други комплекси причини, които силно влияят върху цялостното развитие на сектора, като: недостатъчното техническо и финансово обезпечаване, липсата на координация между отделните ръководни институции, недостиг на средства в подготовка на работещите в горите. Беше отчетено, че редицата финансови проблеми водят до демотивация у кадрите и създават условия за злоупотреби и корупция.
Сред основните приоритети на Държавната агенция по горите е запазването и увеличаването на горското покритие в страната, каза Стефан Юруков. Към момента 76% от горския фонд е държавна собственост, 12% е общинска, 10% е частна и 2% е друг вид собственост. Средната възраст на гората у нас е 49 години, годишният прираст е 14,2 куб. м, годишното ползване е 5,99 млн. куб. метра, а общият запас е 591 млн. куб. метра.
Юруков подчерта, че спешно трябва да бъдат променени текстове в Закона за горите, с които да бъде разрешено отново създаването на фонд "Българска гора". Необходимо е Регионалните управления по горите да се преобразуват в Регионални дирекции по горите. Също така Държавните лесничейства трябва да се регистрират като Държавни предприятия по чл. 62 ал. 3 от Търговския закон. Предвижда се Фондът да се финансира основно с постъпленията от дейностите, които се извършват в сферата на горското стопанство – от разпоредителни сделки, глоби, актове и др. При възможност е предвидено и държавата да участва във финансирането.
С необходимите предстоящи законови промени се цели ясно да се разграничат функциите на държавата в горския сектор, както и да се създадат условия за
инвестиране в горите.
Според премиера промените трябва да влязат в парламента до края на месеца. След като се види как действат, ще се помисли и за изготвянето на
изцяло нов Закон за горите.
На въпрос на Econ.bg за ролята на общините в предлаганата реформа, премиерът каза, че е предвидено те да имат още по-определящо значение. Той подчерта, че се противопоставя на идеята за цялостна децентрализация на управлението на горския сектор. "Трябва да има единна държавна политика, а евентуалната реализация на лансираните от страна на партия ГЕРБ идеи за цялостна децентрализация, би довела до сепариране на гората", категоричен е премиерът. Той допълни, че е необходимо да се провежда регионална политика, като при това водещ трябва да бъде икономическият интерес. Ако няма централно управление на горите обаче, след 10 години секторът ще бъде в трагично състояние, прогнозира премиерът.
Еcon.bg попита Стефан Юруков за проблема, който силно касае горския фонд в Пиринско, а именно претенциите на румънски гражданин върху 150 000 дка горски масиви. „Доколкото съм информиран, документите, които се предлагат, нямат юридическа стойност и не вярвам, че ще се намери съд, който да присъди в полза на ищеца тези гори”, категоричен е председателят на Държавната агенция по горите.