С близо 400 хил. лв. община Ихтиман ще се опита да подобри административното обслужване

28.05.2010 | 16:02
по статията работи:
Проектът се изпълнява по ОПАК
С близо 400 хил. лв. община Ихтиман ще се опита да подобри административното обслужване

Гражданите и бизнесът в община Ихтиман искат по-бързо и достъпно обслужване при получаването на административни услуги. Това стана ясно от анализа на процесите и на услугите, предоставяни от община Ихтиман, изготвен в рамките на проект „Подобряване на качеството на административното обслужване чрез развитие на електронното управление в община Ихтиман". Проектът е на стойност 394 502 лева и се финансира по Оперативна програма „Административен капацитет", съфинансирана от ЕС чрез Европейския социален фонд. Изготвеният в рамките на проекта анализ беше дискутиран на Кръгла маса в град Ихтиман, съобщиха от общинската администрация.

Обработката на документи по гражданското състояние /смяна на местожителството, раждане, сключване на граждански брак и други/ са сред най-активно използваните услуги от гражданите на общината, докато бизнесът най-често използва техническите услуги по устройство на територията, сочат данните от анализа. Препоръки за намаляване на бюрокрацията при извършването на услугите са често споменавани от гражданите, като те наблягат и на необходимостта от ясна предварителна информация за това какви документи са необходими при получаването на определено разрешение, например. Представителите на бизнеса пък държат на създаването на регистър и раздел за бизнес на сайта на община Ихтиман.

Анализът цели да даде ясна моментна снимка на състоянието на процесите и на административните услуги в общината в настоящия момент. Данните дават възможност да се създадат конкретни параметри, по които да се извърши модернизацията в общината. Изготвеният анализ включва препоръки за усъвършенстване, свързани с анализираните процеси.

Събираната информацията е обработена с цел подобряване на отчетността и качеството на обслужване. Така анализът подготви почвата в община Ихтиман за същинските дейности по проекта, които ще бъдат извършени, за да стане обслужването по-достъпно, по-бързо и по-модерно.

Една от дейностите по проекта предвижда надграждане на съществуващата деловодна система и добавяне на компонент за проследяемост на интернет-страницата на общината, така че да бъде видимо във всеки момент кой чиновник върху какъв документ работи и при кой чиновник има забавяне на определена преписка или документ. Това ще позволи на гражданите от всички краища на страната да проверяват движението на документите си за броени минути от компютрите си. Удобството е безспорно, тъй като няма да бъде необходимо да се идва лично на място", заяви на дискусията Маргарита Петкова, ръководител на проекта и кмет на община Ихтиман.

Ако даден служител просрочи указаното време, той трябва да напише писмо до гражданина с молба за отсрочка и с обяснение защо неговият случай изисква повече време. За да се улесни работата на администрацията, целият архив на Дирекция „Архитектура и строителство" се превежда в електронен вид, което пък позволява и да се електронизират и предоставяните административно-технически услуги на гражданите и бизнеса - издаване на различни удостоверения и обстоятелства около имоти, административно-технически услуги по Устройство на територията.

Този проект предвижда и създаването на "изнесени работни места". Предвидено е ежеседмично посещение на представител на общината в по-големите населени места, за да се даде възможност на хората да ползват общински услуги, без да се налага да пътуват до административния център - гр.Ихтиман. По този начин общината спестява време и пари на потребителите на услуги. В по-големите села като Вакарел пък ще се създаде и център за обслужване, където гражданите и бизнеса ще могат да подават заявления за общински услуги, без да им се налага да ходят до Ихтиман.

Старите гишета в общината ще продължават да функционират за гражданите, които нямат достъп до компютър. Пред гишетата за обслужване ще бъдат инсталирани устройства, които да отчитат мнението на гражданите непосредствено след получаване на услугата. По този начин ще се засили и непрякото участие на потребителите в управлението и тяхната ангажираност за повишаване на качеството на получаваните услуги. От гледна точка на общинската администрация тази незабавна обратна връзка ще даде възможност да се проследяват и други критерии освен удовлетворението, а именно видовете услуги, включени служители, време и т.н. По този начин ще се създаде информационна база, която може да бъде анализирана и да служи като основа за непрекъснати подобрения.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...