Сложна формула за определяне на енергийна бедност подготвят от служебното правителство. Дали едно домакинство ще бъде енергийно бедно ще зависи не само от доходите, а и от големината на жилището. Това става ясно от писмен отговор на служебния министър на енергетиката Росен Христов на въпрос на депутата от БСП Георги Гьоков.
Приемането на определение за енергийна бедност е важно, защото домакинствата, които попадат в групата на енергийно бедните, ще получават помощи за отопление. Отговорният орган за приемане на определение за енергийна бедност е Комисията за енергийна ефективност и енергийна бедност (КЕЕЕБ). Членовете на КЕЕЕБ са се обединили около становището, че линията на енергийна бедност не трябва да бъде определена като дял на разходите на енергия от дохода на домакинството, а ще се използва по-сложна формула, става ясно от отговора на министър Христов. Идеята е от доходите да се извадят разходите за енергия, като тук влизат както парите за отопление, така и за ток. Ако получената разлика е по-ниска от линията на бедност, ще се приема, че домакинството е енергийно бедно.
Разходите за енергия ще се определят за типово потребление на енергия, определено според вида на жилището и осреднени показатели за неговата енергийна ефективност, броя на членовете на домакинството, тяхната възраст и/или здравословен статус и необходимата им обитаема площ, посочва министър Христов. Изчисленията се правят за достигане на температура от 20 градуса в жилищата. Но за семействата с малки деца температурата в дома трябвало да е по-висока.
За 2023 г. линията на бедност ще бъде 504 лв. При това положение, ако двама родители в София получават след данъци по 1010 лв. на месец и имат едно дете, може да плащат по 500 лв. на месец за ток и парно и няма да попаднат в групата на енергийно бедните, защото ще им остават 1520 лв. след разходите за енергия. Дали живеещите сами пенсионери ще попаднат в групата на енергийно бедните ще зависи от това каква площ ще бъде определено, че им е необходима. Може да се окаже, че необходимата площ за всеки човек е една стая. Така, ако пенсионер има пари, за да отоплява спалнята, може да не получава помощи за енергийна бедност, дори ако няма пари да отоплява кухнята и хола. В резултат много хора няма да попаднат в групата на енергийно бедните, въпреки че реално са принудени да живеят на студено, защото нямат пари да плащат за отопление. Дали домакинствата отговарят на изискванията за енергийна бедност ще следят общините.
Според Регламент на ЕС “относно спешна намеса за справяне с високите цени на енергията” заради настоящите високи цени на тока не само домакинствата, а и малките и средните фирми може да купуват електроенергия по регулирани, а не по пазарни цени. От служебното правителство обаче не са обявили никакви инициативи, които да отложат излизането на домакинствата на свободния пазар на електроенергия, което би увеличило значително сметките им за ток.