България е страната в ЕС с най-ограничени резерви от петрол и петролни продукти в случай на криза, става ясно от статистиката на "Евростат". Страната не изпълнява изискванията на европейските директиви за поддържане на ниво, равняващо се на среднодневния внос за 90 дни, и поддържа ниво за 74 дни. Данните на "Евростат" показват, че пандемията оказва съществено влияние върху резервите на ЕС.
Европейското законодателство изисква страните от общността да съхраняват петрол и горива, които да покриват поне 90 дни от среднодневния внос или 61 дни от среднодневното потребление, в зависимост от това кое количество е по-голямо. Вторият метод на изчисление на запасите е приложим единствено за страни със собствен добив на петрол - Нидерландия и Дания.
Част от тези резерви могат да бъдат съхранявани и в друга държава от ЕС. В общността само пет държави държат цялото количество от горива за спешни нужди на собствена територия - Гърция, Унгария, Полша, Словакия и Финландия.
Към юни 2021 г. страните от ЕС поддържат 112,5 млн. тона петролни продукти в резерв за кризисни ситуации, от които 47 млн. тона са запасите от петрол. Данните за България показват, че запасите от петрол в складовете достигат 962 хил. тона, като малка част от тях се съхраняват в друга страна от ЕС. Обемите на запасите за извънредни ситуации се определят от нормативната уредба и тяхното ниво е относително стабилно.
България е една от малкото държави, която посреща лятото на тази година с ръст на търговските резерви от петролни продукти - в момента те са с 11% повече спрямо юни 2020 г. Страните с най-големи резерви от петрол и петролни продукти в ЕС са Германия, Франция и Италия.