С около 6% се олихвяват средствата за втора пенсия

20.10.2014 | 10:40
по статията работи: Мина Стойчева
Най-висока доходност има при доброволните фондове, сочи доклад на КФН
С около 6% се олихвяват средствата за втора пенсия
Снимка: Булфото

С около 6% са се олихвявали средствата на хората у нас, които внасят пари за втора пенсия в универсалните пенсионни фондове. Това сочат данните от доклад на Комисията за финансов надзор (КФН), които отчитат постигнатата от тези фондове доходност между септември 2013 г. и същия месец на 2014 г. От регулатора отчитат, че ако към това се причисли и дефлацията, може да се каже, че средствата за втора пенсия са се олихвявали с още 0,8%.

Според данните на КФН четири от общо девет пенсионни фонда са постигнали по-висока от средната доходност, като най-високият процент е 6,93%. Олихвяването в един от въпросните фондове е било на равнището на средната доходност – 5,96%.

Като цяло изчисленията на регулатора показват, че всички разгледани универсални пенсионни фондове са с доходност над минималната, определена от него. За 2014 г. тя възлиза на 2,96%.

Общо 3,368 млн. българи внасят средства за втора пенсия в тези фондове. Това задължение се отнася до всички, родени след 21 декември 1959 г., работещи на трудов договор. Към края на юни в универсалните фондове са натрупани 6,1 млрд. лв., а средно по сметката на един осигурен има 1814 лв.

Според данните на КФН в професионалните фондове, в които внасят работещите при тежки и вредни за здравето условия, е постигната по-висока средна лихва от управлението на парите, която е в размер на 6,25%. При тях от регулатора имат определена минимална доходност от 3,25%.

Най-високият процент при професионалните фондове е 7,53 на сто, а най-ниският – едва 3,41 на сто. До сега всички осигурените в професионалните фондове са 265 хил. души. Всеки от тях има средно по индивидуалната си сметка 2878 лв., което общо прави 718,7 млн. лв.

Най-висока средна доходност в размер на 7,17% е отчетена при доброволните фондове. При тях хората внасят пари по желание, като след време могат да получават трета пенсия. По-високият процент се дължи на това, че внесените пари в тези фондове могат да се влагат в по-рискови инструменти, които съответно носят по-висока лихва. В тези фондове средства внасят общо 591 хил. българи, които към момента имат натрупани 718 млн. лв. общо.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....