Гръцкото „oxi“ не е окончателният изход на гръцката криза. Това заяви икономическият министър Божидар Лукарски, който участва в конференция във Варна. От резултатите от референдума в неделя стана ясно, че 60% от гърците не подкрепят предложенията на кредиторите.
Той бе категоричен, че развилата се криза в южната ни съседка няма да повлияе на финансовата стабилност на България, няма опасност и за банките.
Според министъра обаче гръцката криза ще се отрази на търговията и стокообмена между двете страни.
По думите му предстоят разговори в Брюксел, както и ще се реши кой ще бъде новият финансов министър на Гърция, след като Янис Варуфакис подаде оставка. Ще бъде обсъдено и новото предложение към Атина от страна на кредиторите.
Лукарски каза още, че в Министерство на икономиката, както и в правителството темите се коментират и се търсят решения в посока на по-лоши сценарии за България вследствие на кризата в Гърция.
По думите му предстои да се направи анализ как кризата в южната ни съседка ще се отрази на икономиката ни, тъй като стокообменът между двете страни е доста сериозен.
Министърът заяви още, че за да постигнем икономически растеж и по-високи доходи, е нужна добре функционираща иновационна среда.
„Постоянното въвеждане на нови технологии е задължително условие за запазване конкурентоспособността и повишаване производителността на труда, а оттам и на доходите“, каза Лукарски.
Според него обаче съществуващите към момента условия у нас не допринасят за насърчаване на иновациите.
Той заяви, че страната ни е формулирала амбициозната, но постижима цел да постигне дял от 1,5% от БВП за разходите за научноизследователска и развойна дейност и иновации до 2020 г. Определяща за постигането на тази цел е „Иновационната стратегия за интелигентен растеж“ (ИСИС), за чието разработване е отговорно Министерство на икономиката. Стратегията очертава четири тематични области, в които потенциалът за растеж е най-голям и в които ще бъде фокусирана целенасочена подкрепа - информационни и комуникационни технологии; мехатроника и чисти технологии; индустрии за здравословен живот и биотехнологии и нови технологии в креативни и рекреативни индустрии.