През последните четири години 20 лечебни заведения затвориха врати, много други са на ръба на фалита заради липсата на контрол. Това заяви пред БНТ министърът на здравеопазването Таня Андреева. Според нея лимитиране на медицинската дейност не може да има, съобщават от правителствената пресслужба.
Според министъра е неприемливо Касата да се превръща все повече в платец само на лекарства и на медицински изделия, а да няма за медицински дейности, за заболявания, за болниците и за лекарите.
„Част от краткосрочните мерки, които предложих за свързани именно с това“, подчерта министърът, допълвайки, че Касата трябва да плаща основно за медицинска дейност.
На въпрос за одита на Сметната палата до края на 2012г. и контрола върху болниците министър Андреева коментира, че не е учудена от резултатите на проверката.
„Още от самото начало на мандата казах, че има редица области в здравния сектор, които абсолютно безконтролно са се развивали и са вървели на собствен ход.“, заяви тя.
Д-р Андреева подчерта, че е важно системата да се върне към нормалния си ритъм на работа и именно в тази насока се полагат усилия в момента. Министърът изтъкна, че не се съкращават хора, които осъществяват контрол, а дори има назначени и нови специалисти.
По отношение на контрола върху лечебните заведения тя обърна внимание, че много от тях с години не са били проверявани, а други да били препроверявани.
„Важно е общите принципи да важат навсякъде. В момента ние това правим – проверяват се всички болници, за да имаме рентгенова снимка на състоянието“, каза министърът на здравеопазването.
Министър Андреева каза, че проверката във Фонда за лечение на деца в чужбина предстои да приключи до края на месеца. Тогава ще стане ясно дали има забавяне и какви са причините. „Ако наистина има нарушения, съм готова да освободя и директора на фонда“, каза тя.
Вето върху Закона за лекарствата
Същевременно стана ясно, че президентът Росен Плевнелиев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, приет на 16 януари.
Според него законът въвежда рестриктивен режим по отношение на износа на лекарствени продукти, включително по отношение на вътреобщностните доставки в Европейския съюз, съобщава iNews.bg
Държавният глава подкрепя усилията на народните представители за осигуряване на достатъчни количества от лекарствени продукти за задоволяване на здравните потребности на населението, тъй като животът и здравето на гражданите са висша ценност. "Президентът счита обаче, че това трябва да бъде направено в съответствие с основни принципи в Конституцията на Република България и в европейското законодателство, какъвто е принципът на равнопоставеност на стопанските субекти и правовата държава", обявиха от президентството.