Въпреки възраженията на САЩ, че предложеният от Международния телекомуникационен съюз (ITU) документ заплашва свободата на световната мрежа, противоречивото споразумение, урегулиращо световните телекомуникации, бе подписано в петък (15 декември) от общо 89 държави. Това информира АФП.
В продължение на две седмици по време на Световната конференция по въпросите на международните комуникации (WICT-12) се разискваше споразумението. Срещата се организира в Дубай от ITU.
"Искам да кажа на тези 89 държави, които подписаха днес договора, че им благодаря", каза в заключителните си думи председателят на WICT Мохамед ал-Ганим.
Предложеното глобално телекомуникационно споразумение, което би дало на националните правителства контрол върху вътрешния интернет в държавите, бе блокирано от САЩ, както и и от ключови западни и африкански държави.
Общо 55 държави са отказали да подпишат споразумението, допълни ал-Ганим и призова въпросните страни да обмислят отново позицията си, пише iNews.bg.
Конференцията в Дубай e първата от подобен мащаб от 24 години насам. Последният голям международен форум на тема урегулиране на международните комуникации се е състоял през 1988 г. в Мелбърн, Австралия.