Първият етап на проекта "Балкански поток" е приключил, в момента се работи на трасе от 150 км.
Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в отговор на въпрос на депутата от БСП Иво Христов за реализацията на проекта "Балкански поток" на българска територия.
"Предвиденият за изграждане преносен газопровод е с приблизителна дължина 474 км, с диаметър 1220 мм и максимално работно налягане от 7, 5 мегапаскала. Заедно с изграждането на преносния газопровод ще бъдат изградени две оптични кабелни линии, които ще бъдат положени от двете страни на преносния газопровод и ще достигнат българо-сръбска граница. Трасето на преносния газопровод преминава през землището на 11 области. Съгласно сключеният договор в срок до 250 календарни дни ще бъде изграден участък от 308 км до българо-сръбска граница. За целия участък от 308 км издадени разрешение за строеж от страна на МРРБ, които са влезли в сила. В оставащия срок на договора до 615 календарни дни ще бъде изградена останалата част от трасето", каза още Петкова.
"Първият етап по проекта е приключил и е въведен в експлоатация, това са 11 км от турско-българска граница. Изграден и въведен в експлоатация е газоизмервателната станция, която е разположена непосредствено до компресорна станция "Странджа". В момента се работи на трасе, приблизително около 150 км и трасето е разделено на три участъка", допълни още министърът.
"От наша страна и от страна на изпълнителя се полагат всички усилия, така че проектът да бъде реализиран в рамките на срока по договора", допълни още Петкова.
Енергийният министър увери, че"заварките на тръбите на "Балкански поток" са абсолютно качествени.
"Консорциумът, с който работим е изключително добра компания, с много добри професионалисти, с много добри експерти в тази област, няма никакви основания за такива твърдения. Смея да твърдя ,че са абсолютно неверни", каза тя.
Теменужка Петкова подчерта, че "Балкански поток" не се бави, а се реализира съобразно сроковете.
"Под строителство на газопровод се разбира не само да се вземат и да се положат тръбите, преди това трябва да се извършат поредица от дейности, които са свързани с определени технически операции. Колегите са на трасе, компанията изпълнител е там, работят и ще спазим това, което пише по договора. 5 км на ден се обработват като територия. Изкопават се траншеи, изкопава се хумусен слой, разнасят се тръби. Тръбите за 200 км вече са тук, на наша територия, складирани са в базите, разнасят се по трасето. Заваряват се определени участъци от тръби", каза още министърът.
Във връзка с посещението на американски експерти обявено при срещата на Борисов и Тръмп, министърът поясни, че те са дошли в България.