На сателитните снимки на Земята няма по-осветен участък от Токио. Градът и неговите 35 милиона жители е най-голямата агломерация в света, съобщава АФП, цитирана от БГНЕС.
Макар че японската столица е далеч преди други мегаполиси като Мумбай, Мексико, Сао Пауло и Ню Йорк, тя има много по-малко замърсяване, вредни шумове, задръствания, отпадъци и престъпност и
разполага с много зелени площи и изключително гъста мрежа на градския транспорт с изключително точни влакове. Много посетители са очаровани от учтивостта на жителите на Токио.
В метрото мнозинството пътници спазват правилата за любезност, изключват звука на мобилните си телефони и отнасят отпадъците си у дома, за да ги рециклират. По ескалаторите и залите на метрото милионите пътници следват очертаните линии на пода и се разминават без да се блъскат дори в пиковите часове, след което чакат на опашка на пероните, за да се качат във влаковете.
На улицата, ако случайно един минувач закачи друг с рамо или лакът, двамата не си разменят ругатни, а извинения. Движението на автомобилите е безпроблемно през по-голямата част от времето, защото само собствениците на гараж или на място за паркиране могат да притежават кола. Особената топография на архипелага, състоящ се от вулкани и планини, е принудила населението да се съсредоточи предимно в крайбрежните равнинни области. Всичко се прави, за да се подобри ежедневието на хората и да им се позволи за живеят добре заедно.
Токио преживя славно време от срещата на върха на страните с най-развита икономика през 80-те години на миналия век до спукването на балона в началото на 90-те години, но външният му вид не се е променил съществено, нито впрочем астрономическите цени, които прогонват много от туристите.
Според изследване на консултантската компания Мерсер Токио е на второ място в Азия след Сингапур по качество на живот, но едва на 40-то място в света, изпреварен от европейски и северноамерикански градове като Виена и Ванкувър.