Токът може да поскъпне сериозно през юли

28.02.2014 | 08:18
по статията работи: Георги Георгиев
И трите доставчика настояват или токът да поскъпне или производителите да намалят цените
Токът може да поскъпне сериозно през юли
Снимка: Булфото

 

И трите доставчика на електроенергия искат цената и да поскъпне от юли. Другият вариант е производителите на ток да намалят цените си

Вчера ЕВН, която снабдява Южна България, обяви, че еленергията трябва да поскъпне средно със 7,9%, а увеличението на нощната тарифа да е с 14,8%.

Днес се очаква конкретни цифри да съобщят ЧЕЗ и "Енерго про", които снабдяват съответно Западна и Североизточна България. От последната компания вече обявиха, че ще поискат между 7 и 9% поскъпване, пише „Труд“.

Искания за промяна в цените на тока се внасят в ДКЕВР до края на март, но трябва да бъдат оповестени публично месец по-рано. Досега само ЧЕЗ не е споменавала конкретни цифри, но стана ясно, че и тя ще иска поскъпване.

ЧЕЗ и ЕВН вчера обявиха, че при сегашните цени не могат да поддържат мрежите и да осигурят качествени доставки, след за последните месеци цената на тока бе намалявана на три пъти.

От ЕВН оспорват в съда решението на ДКЕВР, с което цената на тока бе намалена от 1 януари. Причината - дружеството търгувало нощния ток под себестойност, защото го купува за 107,34 лева за мегаватчас, а го продава за 86,76 лева.

Данните на компанията показват, че през януари 2013 г. нощният ток е бил 26,68% от общото потребление, а през първия месец на тази година е 26,24%.

Според ЕВН, за да се осигурят средства за поддръжка на мрежата, или трябва да поскъпне токът за бита, или да бъдат намалени цените на производителите и на НЕК.

Ако бъде увеличен токът за бита с исканото от ЕВН, средната сметка ще се оскъпи с 3,43 лева, по изчисления на компанията. Става дума за месечна консумация от 290 киловатчаса, от които две трети по дневна тарифа. От компанията предлагат да бъде вдигната и цената на тока за дребния бизнес с 6,5%.

Данните на ЧЕЗ показват, че от цялата сметка за ток на един потребител дружеството получава едва 0,9%. За сметка на това 82,45% отиват при производителите и НЕК. От ЧЕЗ не уточняват къде се губят останалите проценти. Според ЕВН в доставчика остават 16,6%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...