Цената на електроенергията за всички потребители ще бъде намалена с около 5% от 1 август. Това съобщи Лили Младенова от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) след заседанието на Обществения съвет към Министерство на икономиката и енергетиката. Намалението ще бъде отчетено както по регулирани цени, така и в свободно договорените.
Цената на енергията от възобновяеми енергийни източници у нас е 46,75 евроцента на мегаватчас, а в Германия - 16 евроцента. Това каза инж. Огнян Винаров на заседание на Обществения съвет по енергетиката. Винаров е от гражданската квота на участниците. Експертът изчисли, че в България се плаща 292,18% по-скъпа енергия от ВЕИ източници, предаде БТА.
Участници в дискусията обявиха, че топлоцентралите използват грешна формула за изчисляване на енергията за подгряване на топлата вода в жилищата. Затова се е наложило да се монтират топломери на абонатните станции, които могат да покажат реалната консумация на топлоенергия.
Много от членовете в Обществения съвет заявиха, че дългосрочните договори оскъпяват изключително много цената на енергията в България. Президентът на КНСБ Пламен Димитров каза, че решенията на ДКЕВР не дават гаранции доколко основните производители на енергия от въглища ще имат възможност да работят и да осигурят доходи на миньорите у нас. В Енергийната стратегия на България е записано, че топлоцентралите трябва да използват и въглища от местни източници, добави Димитров.
Константин Стаменов от федерацията на индустриалните енергийни потребители изнесе данни на германската асоциация на индустриалните енергийни потребители, според които България е втора в класацията за скъп ток за индустрията. С по-евтин ток работят фирмите във Франция, Германия, САЩ и много други икономически добре развити страни.
За да излезе от кризата, България разчита на фирмите, които работят за износ, но скъпият ток прави тези фирми неконкурентни, подчерта Стаменов.