Томислав Дончев: Българската икономика може да се развива по-бързо

06.01.2016 | 11:19
по статията работи: econ.bg
Трябва да се събуди вътрешното потребление
Томислав Дончев: Българската икономика може да се развива по-бързо
Снимка: Thinkstock/Guliver

Българската икономика има потенциал да се развива по-бързо, отколкото бяха първоначалните очаквания. Растеж над 4% е висока цел, но това, което зависи от държавата, ще бъде направено. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев относно очакванията на премиера Бойко Борисов за 4,5 на сто ръст на брутния вътрешен продукт на страната през тази година. Според Дончев стремежът е да се гарантира по-добра бизнес среда, както и да се инжектират достатъчно пари на пазара.

„Един от моторите на растежа през 2015 г. беше експортът, който нарасна, вероятно над 12% ще излезе на годишна база. Това, което трябва да се събуди, е вътрешното потребление“, добави Дончев.

„Всъщност, този растеж - икономическият е не много по-различен от другия растеж - на културите. Доколкото за него са необходими две неща. Важно е климатът, това е безспорно важно, но са важни и грижите на стопанина. Ние това, върху което можем да влияем - това са грижите на стопанина“, обобщи вицепремиерът.

Дончев не се ангажира с прогноза какви ще са цените на горивата. Той посочи, че цената на петрола зависи и от политическите процеси в Близкия Изток, които са трудно прогнозируеми.

По думите му се чакат резултатите от секторен анализ на българския пазар - дали е достатъчно конкурентен и дали предлага най-добрите условия за клиента. Той трябва да бъде изготвен от Комисията за защита на конкуренцията.

„И ако България не може да влияе на външните фактори, то може да влияе на състоянието на вътрешния пазар“, каза още Дончев пред БНТ.

Той посочи като допълнителен благоприятен фактор ниската цена на еврото, която благоприятства износа.

Според Дончев, цената на тока не би трябвало да расте до въвеждането на напълно либерализирания пазар. Той все пак уточни, че това зависи от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Според него обаче е по-интересно какво ще се случи след либерализацията. По отношение на реалния потребител няма опасност либерализацията да се случи в отоплителния сезон и това не е случайно, смята той.

„Практиката показва и опитът на други държави, че след въвеждането на свободния пазар обикновено има едни флуктуации на цените докато пазарът се намести. Надявам се това да трае кратко. Икономическата логика показва, че когато има свободен, либерален пазар от това винаги печели потребителят. Първо, той може да избира и второ, цената винаги е по-добра“, коментира Дончев.

Що се отнася до различните кризисни ситуации, които се развиват близо до България, Томислав Дончев каза, че изкуството на управлението е да се минимизират потенциалните щети и рисковете и да се търсят ползите. Управлението през последните години е съвсем различна задача от тази, която е била преди, защото няма исторически аналози, от които да се поучим, смята вицепремиерът.

Относно влошените отношения между Русия и Турция, Дончев посочи, че нито една криза, която е в близост до нашите граници няма как да ни донесе ползи. Особено когато говорим за държави, с които България има или съседски, или близки отношения.

Той допусна, че е възможно в краткосрочен план да има някакви ползи, но не може да се развиват устойчиви проекти, каквито са например в енергетиката. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....