Томислав Дончев: Имаме сценарий и алтернативи за ”Белене”

11.08.2016 | 09:50
по статията работи: econ.bg
Томислав Дончев: Имаме сценарий и алтернативи за ”Белене”
Снимка: под лиценза на creative commons

Още преди края на август ще има нови срещи с ръководството на "Атомстройекспорт", поне такава покана сме отправили. 

Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев пред телевизия bgonair по повод идеите за рестарт на проекта АЕЦ Белене. Според него трябва да намерим най-адекватния изход на тази ситуация. 

Ние имаме един базисен сценарий заедно с възможните му алтернативи, увери той. 

Дончев смята, че проектът след решението на арбтиража е подобрен като условия, доколкото тежките клаузи в първоначалния договор вече не присъстват. По думите му проектът е до голяма степен рестартиран и то може би по по-дъбър начин.

Вчера от БСП поискаха извънредно заседание на НС по темата "Белене". Те изпратиха писмо до Цецка Цачева за свикване на такова, но председателката на НС неглижира предложението им и им препоръча да съберат подписи за свикване на заседание.

Според бившия министър на енергетиката Делян Добрев решение за евентуалното изграждане на нова ядрена мощност трябва да вземе Министерският съвет, а не Народното събрание. Той определи искането на социалистите за нови дебати за АЕЦ "Белене" като "опит за отклоняване на вниманието от вътрешнопартийните проблеми и скандалите в БСП".

Добрев каза, че правителството работи по три варианта. Двата варианта включват продажбата на оборудването на трета страна или на самата руска страна. Третият вариант е евентуална приватизация на проекта и реализирането му като частен. Дали ще има държавно участие, или не, е нюанс, каза депутатът. 

Държавата е възможно да си запази например "златна акция" и отново без да се ангажира с финансиране на проекта, а частен инвеститор да го изгради, допълни Добрев. 

Проектът "Белене" бе реанимиран през последния месец, след като "Росатом" осъди България да плати 550 млн. евро за оборудване за АЕЦ "Белене" и 330 хил. лв. лихви на ден.

Преди дни министър Теменужка Петкова покани на преговори работна група от експерти от "Росатом", за да бъде решен проблемът.

Създаването на работна група бе договорено след посещението на Петкова в Русия и в личен телефонен разговор между премиера Бойко Борисов и руския президент Владимир Путин.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...