Спешно трябва да бъдат предприети комплексни мерки, които да гарантират нормалната работа на топлофикационните дружества и успешното завършване на настоящия отоплителен сезон. Това заявиха днес на пресконференция за развитието на топлофикационнния сектор у нас представители на дружества в страната. В срещата взеха участие: Петко Милевски - изп. дир. Топлофикация "София", Въльо Дучев - зам.-изп. дир. Топлофикация "Бургас", Иван Гетов - зам.-изп. дир. Топлофикация "Плевен", Ангел Ангелов - зам.-изп. дир. Топлофикация "Враца", Милчо Михайлов - зам.-изп. дир. Топлофикация "Велико Търново", Валентин Василев - изп.-дир. Топлофикация "Правец", Тоньо Томов - изп.-дир. Топлофикация "Русе", Илия Николаев - изп.-дир. Топлофикация "Варна". Липсваха представители на русенската, варненската, шуменската, разградската и пловдивската топлофикации.
Според присъстващите на срещата, в момента няма ясно изградена и функционираща секторна политика. Те подчертаха, че действащите цени са с утвърдена норма на възвръщаемост до 9% за дружествата и тя не може да компенсира рязкото покачване на природния газ. Поредното поскъпване на газта с 8% от януари ще доведе до пълна декапитализация и до фалиране на дружествата. Беше изтъкнато още, че е невъзможно продължаването на политиката на държавно фиксиране на цената на топлоенергията и задържането й при непрекъснато повишаване цената на природния газ.
Представителите на дружествата припомниха, че на 5 декември се е провела среща в Министерството на икономиката и енергетиката, като единственият резултат от нея е бил взимането на принципно решение за поетапно поскъпване на газта с 8% на всяко тримесечие, а не с 25% от 1 януари, както са искали от "Булгаргаз". Освен това те са изпратили писмо до президента, премиера, Комисията по енергетика към Народното събрание, Министерството на икономиката и енергетика и ДКЕВР, в което се поставят проблемите с ценообразуването в топлофикационния сектор. До този момент отговор няма.
Според тях цената на топлинната енергия е достигнала максималните нива на социалните възможности. Общото мнение е, че цената на този вид услуга трябва да бъде съобразена с портфейла на потребителите.
При сегашната норма на възвращаемост, едва ли ще се намери инвеститор, които да вложи своите средства в сектора. Нещо повече – ситуацията е такава, че дружествата са изправени пред невъзможността за извършване на необходими ремонти и поддръжка на оборудването.
По време на срещата бяха отчетени натрупаните дългове на някои от дружествата към "Булгаргаз".
Топлофикация "Враца" към момента е със задължения от 3.8 милиона лева и предупредителен срок за спиране на подаването на газ от 21 декември 2007 г.. "Топлофикация Бургас" дължи 10 милиона лева. Плевенското дружество – 13 милиона лева и предупредителен срок от 27.12.2007 г. Топлофикация "Правец" няма задължения.
Столичната „Топлофикация” е със задължения от 140 милиона лева. Текущите дългове възлизат на 35 милиона лева, заяви Петко Милевски и поясни, че ежедневно за газ се харчат 1.5 милиона лева. Дружеството ще успее да се справи с плащанията и няма да се стигне до спиране подаването на газ до края на годината, категоричен е Милевски.
По време на срещата представителите на топлофикационните дружества заявиха, че в по-дългосрочен план е необходимо да бъде изготвена стабилна енергийна политика, да се извършат промени в Закона за енергетиката, в който да бъде преразгледано мястото на топлофикационните дружества, както и да се приемат ясни правила за преференциални цени на електрическата енергия от комбинирано производство.