Информирахме германските си партньори и разчитаме на интерес от местни компании. Ангела Меркел няма как да поеме конкретен ангажимент към България. Става въпрос не само за германски, но и други европейски партньори, които могат да влязат в проекта за "АЕЦ "Белене". Това коментира министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков тази сутрин в ефира на БНТ. Той добави, че това са качествените енергийни компании в Европа - такива, които разполагат с достатъчно опит и доказани експерти.
Относно проекта е имало предварителен договор за създаване на съвместно предприятие между НЕК и RWE за изграждането на АЕЦ "Белене". В определен срок, който изтече в края на юли, българската страна е трябвало да е намери финансиране за 51% от централата и трябваше да е подписан договора за строителство. И двете неща бяха безнадеждно далеч, когато започнахме разговорите, добави Трайков. Според него, когато става дума за пазарния риск на този проект, това вече ще е основна грижа на инвеститорите.
На въпрос дали остава актуална възможността централата да се финансира с руски пари с получаване на дял, който да бъде върнат после на държавата, Трайков обясни каза, че един от вариантите, който се обсъжда, е предварително финансиране.
За „Набуко" и „Южен поток" министърът обясни, че участието ни трябва да бъде ратифицирано в парламента, пише БГНЕС.
За АЕЦ - „Белене", Трайчо Трайков каза, че това е проект, който изисква възможно най-големия национален консенсус или единни мнения.