Обявеното намаление на цената на тока с 8% ще донесе негативни последици в дългосрочен план. Това коментира пред bTV бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма от кабинета на Бойко Борисов Трайчо Трайков.
По думите му плановете на правителството са това намаление в сметките на абонатите да бъде реализирано от една страна чрез вкарването на цялата електроенергия от АЕЦ "Козлодуй" "в услуга" на домакинствата и от друга страна - изкарването на скъпия ток от топлоелектроцентралите от енергийния микс на страната. Такъв сценарий обаче може да се окаже катастрофален, предупреди Трайков.
Той обясни какви ще са ефектите от подобни промени на енергийния пазар. Първо те ще са негативни за самата АЕЦ "Козлодуй", тъй като 150 млн. лева годишна печалба за нея "ще изчезнат". Възможно е и да се компрометират проектите по удължаването на живота на реакторите в централата.
Второ, пренасочването на електроенергията от АЕЦ към домакинствата би означавало индустрията в България да остане без ток на ниски цени. Което да доведе до фалити на предприятията и съкращаване на работните места.
Третият негативен ефект, описан от енергийния експерт, е че след изкарването на тока от ТЕЦ-овете от общия микс те няма да могат да го продават на свободна цена на конкурентния пазар и може да се стигне до тяхното затваряне.
Причината за по-скъпата електроенергия от тези централи бившият министър обясни с големи инвестиции в сероучистващи инсталации, които те са предприели. Вследствие на направените разходи от страна на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) са решили да одобрят повишаването на цената на тока от тези ТЕЦ-ове.