Как държавата може да подкрепи инвеститорите и да осигури стабилна, конкурентна и прозрачна среда за развитие на компаниите - тези теми бяха в центъра на разговорите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с ръководствата на „Агрополихим", Девня цимент и Солвей Соди. Срещите се проведоха днес, 1 юли, в рамките на обиколката на министър Трайков в предприятия - големи потребители на природен газ и електроенергия. Той бе на посещение в заводите заедно със социалния министър Тотю Младенов и депутатите Димитър Атанасов, Даниела Петрова и Павел Димитров.
Усилията на правителството за осигуряване на сигурност, прозрачност и предвидимост на бизнес средата бяха основен акцент по време на разговорите.
Оперативната програма Конкурентоспособност и промените в правилника за насърчаване на инвестициите бяха изтъкнати от министър Трайков като два основни инструмента за подобряване на бизнес климата.
ОП „Конкурентоспособност" е ефективен инструмент в подкрепа на бизнеса. Това е оперативна програма, в която бяха извършени изключително сериозни стъпки в последната година за облекчаването на условията и достъпа на компаниите до финансиране, каза министър Трайков и посочи като конкретен пример една от отворените в момента процедури по програмата - тази за технологична модернизация на големи предприятия. За финансиране от програмата могат да кандидатстват както български, така и чуждестранни компании, регистрирани в България, каза министърът. Той прикани ръководствата на предприятията да се възползват от възможностите, които дава програмата.
Измененията в правилника към Закона за насърчаване на инвестициите предвиждат значително намаляване на праговете за сертифициране на инвеститори, каза още министър Трайков. Правителството планира да сертифицира и приоритетни инвестиционни проекти, като критерий за това е не само размерът на инвестицията, а и броят на заетите.
Насърчаването на приоритетните проекти, свързани със създаването на по-голям брой работни места и с по-големи инвестиции в сектори, свързани с новите технологии, са изцяло нов елемент от правилника, подчерта министър Трайков.
За да бъде българската икономика конкурентоспособна в дългосрочен план, трябва да се инвестира в нови технологии и иновации. Мисля, че „Девня цимент" е пример за такава компания, заяви министър Трайков след срещата си с ръководството на циментовия завод. Той подчерта, че компанията е сред примерите, които съответстват напълно на стратегията за развитие на българската икономика.
Радвам се да видя, че, независимо от кризата и затрудненията, „Агрополихим" запазва персонала си и продължава да реализира амбициозна инвестиционна програма, каза министър Трайков след разговорите си в девненския торов завод. Той е едно от предприятията, които са най-засегнати от поскъпването на природния газ, защото около 70% от себестойността му се формира от цената на тази суровина. От приватизацията досега в дружеството са инвестирани 85 млн. евро, а в момента се реализират проекти за още 63 млн. евро. Министър Трайков пое ангажимент да съдейства на компанията за реализирането на вече сключен договор за доставка на газ с Мелроуз. В момента в ДКЕВР има жалба срещу „Булгартрансгаз" заради отказа на дружеството да транспортира договорени количества за торовия завод. Очаква се решението на регулаторния орган.
Поскъпването на природния газ не е толкова драстичен проблем за "Солвей соди", тъй като предприятието е инвестирало в когенерационни мощности, които компенсират частично по-високите цени.
Има резерви по отношение на условията, които България може да договори с основния си доставчик на природен газ - Газпром, каза министър Трайков в коментар на новата ситуация с цените на природния газ. Той подчерта, че това е основната насока, по която работи екипът на МИЕТ в момента. В края на тази година изтича един от договорите, по които получаваме руски природен газ и за следващата година трябва да има нов договор. Иначе в дългосрочен план това, което трябва да се случи, е либерализация на пазара на природен газ, подчерта още министър Трайков. Основната роля на държавата е в създаването на условия тази либерализация да се случи.