"Държавата се е отказала от земеделските производители". Tова заяви президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев в събота (11 декември) по време на посещение в предприятието за оризопроизводство - "ЛМ" ЕООД в с. Гелеменово, Пазарджишко.
Синдикалният лидер говори за проблемите на малките и средни предприятия в условията на финансова криза пред представители на местната власт и бизнеса. Той изрази възмущението си от незаинтересоваността на държавата към малките и средни производствени предприятия, като субсидиите, които предоставя за обработване на земята са символични, а в проекто бюджета за 2011г. няма и лев отделен за подпомагане на напояването на обработваемите площи.
Тренчев уточни, че въпреки това държавата е поставила високи изисквания към земеделските производители, без да съществуват ясни правила, които да облекчават работата им.
Лидерът на синдиката заяви, че именно малките и средни предприятия поддържат икономиката на страната ни и откриват нови работни места.
„Основното, което трябва да се направи за подпомагането на малкия и среден бизнес, е да се създадат условия той да работи нормално, тъй като в момента в България много от нещата не са такива, каквито би трябвало да бъдат в една напреднала държава, каза още синдикалният лидер. Затова, ще настояваме пред институциите на първо място да се намалят огромните административни пречки", коментира д-р Тренчев.
Думите му бяха подкрепени от собственика на оризарната Лазар Мушев "Ние не сме престъпници, ние влагаме всичко, което имаме в бизнеса си и създаваме продукти. Това е семейна фирма и всички от семейството работят здраво тук. Държавната субсидия е в размер на 22 лв./дка, а оризопроизводството е най-скъпото производство в сравнение с производството на другите зърнени култури. Така, че смятам, че държавата трябва да създаде механизми за стимулиране на производители като нас", уточни Мушев.
Фирмата се занимава с отглеждане на ориз на площ от 1500 дка в землището на селото, има планове за разширяване до 4000 дка през 2011 г., което ще бъде възможно само ако държавата подпомогне сектора, тъй като банките не кредитират земеделието, допълва оризопроизводетилят. Той добави, че миналата година заради кризата фирмата е реализирала 7000 т. ориз, което е значително по-малко от реализацията за предходните години. Освен с производство, предприятието се занимава и с изкупуване, пакетиране и износ на ориз в четири страни.