Три от ГКПП-та с Гърция са блокирани за камиони

18.01.2010 | 15:18
по статията работи:
Отвориха за два часа Илинден - Ексохи. През това ще могат да преминават всички чакащи товарни автомобили от двете страни на границата без тези, които превозват селскостопанска продукция и дървен материал
Три от ГКПП-та с Гърция са блокирани за камиони

 

Блокадата


ГКПП Илинден - Ексохи беше затворен за товарни автомобили в 10.00 ч. тази сутрин. Леки автомобили и автобуси преминават през граничния пункт.

Движението на автомобили през пункта беше отворено за два часа. Блокадата на пункта беше вдигната за времето от 15.00 до 17.00 часа. През това време можеха да преминат всички чакащи товарни автомобили от двете страни на границата без тези, които превозват селскостопанска продукция и дървен материал.

Не са се образували опашки от чакащи автомобили от българска страна. Два бетоновоза са изчакали при село Садово да бъде вдигната блокадата от гръцка страна, за да преминат. Повече чакащи тежкотоварни автомобили е имало в посока от Гърция към България.

ГКПП Промахон - Кулата беше блокиран в 12.30 ч. В същия час беше блокиран и третият граничен пункт - ГКПП Орменион – Капитан Петко Войвода. През двата пункта няма да бъдат пропускани леки и товарни автомобили, пише Агенция "Фокус".

Българските гранични полицаи засега нямат точна информация от гръцките си колеги какви решения са взети от Стачния комитет, който в момента провежда заседание.

Български превозвачи, които се връщат от Гърция, съобщиха, че блокада ще има не само на граничните пунктове по общата ни граница, но и във вътрешността на страната.

Проблемите


Гръцки полицаи са започнали да налагат глоби на български превозвачи, защото българите карали с износени гуми. За една гума на ремаркето на камиона се налагат глоби от по 1000 евро, но гумите не са износени, защото идват от Европа. Това съобщи Миролюб Столарски, председател на УС на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ).

Той обясни, че загубата на ден за 1 камион от блокадата на българо-гръцката граница е около 250 евро, а при хладилните камиони тя надхвърля 400 евро на ден. Според него от българска страна може единствено да се постави въпросът в Брюксел, защото чрез блокадата се нарушават директиви на ЕС.

Тези блокади са целенасочени към българските превозвачи. Гръцките действия са насочени срещу българските превозвачи и българската икономика. Не може те да си решават проблемите като блокират икономиката ни. Те не си блокират износа, а блокират българския. Защо не блокират Македония или Турция?, коментира Столарски.

Опашка от чакащи ТИР-ове се е образувала на ГКПП - Кулата. Това стана час и половина след началото на блокадата.

Чакащите товарни автомобили са в посока България - Гърция, като има също и леки автомобили и пикапи с гръцки регистрации. 100% е блокадата на всички моторни превозни средства, като през границата не се допускат както товарни, така и леки автомобили. Стачният комитет на гръцките земеделски производители към момента не дава информация докога ще продължи блокадата на българо-гръцката граница.


Реакцията на българското правителство


По разпореждане на премиера Бойко Борисов са предприети мерки за опростяване на пропускателния режим за български превозвачи на митническите пунктове на границата с Република Македония. Целта е улесняване на шофьорите и намаляване на последствията за тях от стачката на гръцките земеделски производители.

Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков e наредил на директора на Агенция „Митници" Ваньо Танов да бъдат предприети всички необходими действия за опростяване на режима при преминаването на български товарни автомобили за Гърция през границата с Република Македония, информира правителственият пресцентър.

Мерките се прилагат след наблюдение и анализ през почивните дни на ситуацията, създадена от протестите на гръцките фермери и усложнената обстановка на блокираните ГКПП по българо-гръцката граница. Директорът на Агенция „Митници" е разговарял със своя македонски колега за облекчаване на режима и от страна на македонските митнически органи.

Митническата администрация е създала организация за поемане на по-големия трафик от товарни камиони през митническите пунктове на ГКПП „Гюешево", „Златарево" и „Логодаж". Митническите служби напомнят на превозвачите да съобразят, че посочените ГКПП са на външна за ЕС граница и трябва да притежават необходимите за това документи.

Междувременно по разпореждане на премиера Бойко Борисов, министърът на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов се е срещнал със своя гръцки колега Катерина Бацели. Това е станало по време на заседанието на Съвета на министрите по земеделие, който се провежда днес в Брюксел.

Министър Найденов е поставил пред нея проблема с блокирането на българската граница от страна на протестиращите гръцки фермери. Той е поиска информация за случващото се в съседната страна и кога се очаква да бъдат решени проблемите. Министър Бацели е съобщила пред министър Найденов, че се надява до сряда да има решение. Двамата са се договорили да поддържат постоянен контакт до излизането от кризисната ситуация, информира пресцентърът на земеделското министерство.

Позицията на Министерство на външните работи (МВнР) е, че границата трябва да се разблокира и това е категорично. Това заяви говорителят на ведомството Драгосвет Горанов.

Този въпрос ние сме поставили още на 14 януари с нота, съгласувана с Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. В нея сме поставили нашите искания доста твърдо: гръцкото правителството, както и нашето правителство, са длъжни съгласно разпоредбите и общностното право - да осигуряваме безпрепятствено движение на стоки, хора, капитали и услуги. Това е задължение на правителството. Гражданите са в тяхното си право да протестират съгласно местното законодателство. МВнР разполага с различни лостове - възможности в ситуацията. В тази нота, в която писмено сме поставили въпроса, категорично заявяваме, че, ако това, което искаме да се случи - безпрепятствено движение на българските превозни средства през Гърция, гръцкото правителство не съумее да го направи, ние ще търсим правата си пред европейските общности, коментира говорителят на външно.

Тази сутрин в ефира на Дарик радио Тодор Георгиев, началник на Регионална гранична служба (РГС) - Смолян препоръча на този етап българските граждани, превозвачи и фирми да се въздържат от пътувания до Гърция.

МВР и Министерството на транспорта също призовават българските граждани, превозвачи и фирми да се въздържат от пътувания до Гърция, заради планираните от днес ефективни протестни действия на земеделски производители в южната ни съседка, пише Dariknews.bg.

Реакцията на гръцкото правителство. Извинението на фермерите


По-рано днес протестиращите гръцки фермери изпратиха писмо до сайта fermer.bg, в което поддържат контакти с български фермери. В него фермерите се извиняват за предстоящите неудобства по границите, но призовават към разбиране, като разясняват причините за протеста.

Исканията има са: увеличаване на евросубсидиите за тютюн до 2013 г., намаляване на данъка в сектор селско стопанство, 50 евро субсидия за хектар памук и зърно, както и специална цена за горивата за земеделските производители, замразяване на кредитите за земеделска банка, както и продължаване на субсидиите от ЕС след 2013 год.

Имайте предвид, че цените и на царевица, и на памука са намалели наполовина в сравнение с миналата година, се посочва в писмото на гръцки фермери.

В него са посочени и маршрутите, които ще бъдат блокирани през следващите дни:

  • Фермери ще блокират днес стария Републикански път Тесалоники - Лариса, както и кръстовището до търговския център на BIOKARPET. В тази блокада се очаква подкрепа от Лариса, вероятно Трикала (блокади на Фаркадонас и Стефановикио).
  • В блокадите с трактори в момента участват фермерите във Фтиотида, а във вторник машините ще бъдат насочени към Аламана.
  • Според плановете в четвъртък, 20 януари, ще се проведат блокади в Платикампос Гиртони, чиято крайна цел е Темпе.
  • В демонстрации на 20 януари ще се включат фермери от Македония и Тракия.
  • В Пела фермерите затварят входа на града с посланието „Този път ще е за дълго".
  • С изключение на възел Хрисопули, фермерите възнамеряват да възобновят демонстрациите си от следващия понеделник в района на префектура Кавала Нестос.
  • Фермерите в Серес имат намерение да пристъпят към затваряне на моста Стримон, ще има протести и в Комотини без входовете към града.
  • В общинския театър Хрисопули (Серес) днес ще се съберат членове на УС на протестиращите от Серес, Кавала, Комотини, които ще информират колегите си за решенията си за бъдещите протестни действия.
  • На 25 януари продължават и протестите на границите Орменион и Гардънс, е решението на фермерите от Ебро, които участваха миналата седмица в срещата на няколко фермерски организации.

Гръцкото правителство е изненадано от земеделските протести, пише вестник "Та неа". То се опитва да разбере кой стои зад изненадващите протести, тъй като не може да си обясни причините за тях, при положение че, по думите на министъра на земеделското развитие Катерина Бадзели, че всички искания на протестиращите са включени в програмата за открития диалог, чиято кулминация ще достигне на 25 и 26 януари.

Министерството увери, че най-късно до 15 март на земеделците ще бъдат изплатени европейските субсидии, като забавянето се дължи на факта, че Гърция не е завършила цифровизацията на земеделския регистър.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...