Оставката на едно правителство от Източна Европа, в разгара на финансовата криза, може да се счита за инцидентна. Но за последните 6 седмици трима премиери подадоха оставка, което е ясен знак за нестабилност в Източна Европа и то във време, когато е необходимо стабилно управление, отбелязва Financial Times.
През тази седмица чешкият премиер Мирек Тополанек си подаде оставката, само дни след унгарския си колега Ференц Дюрчани. Крак повлече латвийският министър-председател в началото на месеца.
Политиката не е проста игра, отбелязва изданието. Правителства падат и на запад. Пример в това отношение са управляващите в Исландия и Белгия и причината отново е финансовата криза. Но това не е единствената причина за страните от Източна Европа.
Чехия например се справя с финансовите трудности по-добре от доста страни – и на изток, и на запад. Правителството на Тополанек оцеля след четири поредни вота на недоверие. Партията на премиера имаше само един-единствен глас мнозинство в 200-местния парламент.
Глобалната кредитна криза обаче "захапа" по-тежко Латвия и Унгария. И двете държави се възползваха от помощи, отпуснати от чуждестранни финансови институции.
Съседните държави също са обхванати от социално недоволство - в Литва проведоха няколко антиправителствени протеста. Нестабилна изглежда и Украйна. Страната има западно ориентиран президент Виктор
Юшченко и про-руски настроен премиер - Юлия Тимошенко. И двамата са доста по-концентрирани по отношение на президентските избори, отколкото за спасителния заем от МВФ.
Засега бъркотията в България остава по-малко драматична. Очакванията на обществото са управляващата сега коалиция да не спечели парламентарните избори, заради слабите действия против корупцията и
икономическите сътресения. Властта вероятно ще поеме партия ГЕРБ, водена от столичния кмет Бойко Борисов, коментира Financial Times.
Стабилно изглежда и правителството на Полша, като премиерът Доналд Туск успява да задържи общественото одобрение. Известни търкания има между Туск и президента Лех Качински, чийто брат-близнак Ярослав е ръководител на опозицията. Те обаче не са достатъчни, за да предизвикат управленска криза, коментира Financial Times. На подкрепа се радва още лидерът на Словакия Роберт Фицо. Политически стабилна е и Румъния, въпреки сериозната финансова криза в страната.