Споразуменията между европейските правителства и мултинационални компании, които водят до оптимизиране на плащаните данъци, са се утроили между 2013 и 2015 г.
Това сочи проучване на неправителствената организация Юродад, цитирано от АФП и БТА.
Според това проучване, озаглавено "Оцеляването на най-богатите: как Европа подкрепя една несправедлива международна данъчна система", броят на данъчните споразумение от този тип, определени като "снизходителни", е нараснал от 547 през 2013 до 972 през 2014-а и до 1444 през 2015 година.
Белгия и Люксембург са сключили най-много данъчни споразумения с многонационални компании от такова естество. Юродад посочва, че изследването й се основана на данни, публикувани от Европейската комисия, които засягат 17 страни от ЕС, както и Норвегия, чиято политика в данъчния сектор е била анализирана.
Увеличението на броя на "снизходителните" споразумения е силно изненадващо и дълбоко обезпокоително, коментира пред АФП Тов Райдинг, съавтор на доклада. "С примерите на Епъл (Apple) и ЛюксЛийкс (LuxLeaks) ние сме наясно, че тези тайни споразумения могат да бъдат използвани за укриване на данъци от многонационалните компании", поясни Тов Райдинг. Епъл, който бе сключил споразумение с Ирландия, позволяващо на американския технологичен гигант да не плаща голяма част от дължимите данъци години наред, бе санкциониран в края на август от Европейската комисия да върне на Дъблин 13 милиарда евро заради предоставени му данъчни облекчения.
Скандалът ЛюксЛийкс от 2014 година разкри над 350 споразумения за "снизходително" отношение, проявено от администрацията на Люксембург към международни компании.