76,5% от активните млади потребители у нас сърфират в Интернет и през мобилния си телефон. Това показва целево онлайн допитване сред над 1000 българи на възраст до 35 години, проведено от LG Electronics в партньорство с най-големите родни групи в социалната мрежа Facebook, съобщават от LG Electronics. Чрез него за първи път се проверяват комуникационните навици и нагласи на тази група, която ще задава тенденциите при ползването на мобилни услуги в бъдеще.
Резултатите показват, че близо 40% от анкетираните влизат в глобалната мрежа през телефона си всеки ден, а 18% поне веднъж седмично. Едва 6,5% пък не проявяват интерес към този тип комуникация. Ползването на WiFi мрежи е предпочитаният начин за връзка с Интернет заради липсата на допълнително заплащане. Към него се придържат 67,5% от участниците в допитването. В същото време обаче значителен брой от анкетираните - 51% използват и 3G, HSDPA и GPRS услуги.
"Инициирахме тази анкета, за да видим какви са нагласите за ползване на Интернет през мобилен телефон от най-активните, млади потребители у нас. Над 57% ползват този тип достъп и за проверка на e-mail. 43,5% сърфират в сайтовете за удоволствие или за конкретни справки. Най-много от анкетираните или 69%, обаче са посочили, че влизат през телефона си в социалните мрежи като Facebook", обобщава Димитър Вълев, Мениджър маркетинг и продажби "Мобилни комуникации" в българския офис на LG Electronics.
Според онлайн проучването най-популярните социални мрежи у нас са именно Facebook и Twitter. Активни профили в първата имат 96% от анкетираните, а 21,6% са абонати на втората. След тях в класацията с 12,9% се нарежда LinkedIn, която има по-скоро бизнес насоченост. Българските социални мрежи изостават, като с най-много почитатели са сайтовете за онлайн запознанства (Flirt4e, Aha.bg и Elmaz), както и сайтове за споделяне на линкове (social bookmarking) - Fanopic и Svejo. Повечето потребители споделят, че прекарват повече от 10 часа седмично във Facebook (44,9%), като друга голяма част отделят на социалната мрежа между 4 и 10 часа седмично (33,5%).