Тунгуският метеорит, считан за една от големите катастрофи на ХХ в., е причина за глобалното затопляне, твърди руският математик Владимир Шайдуров пред Science Blog.
Метеоритът е повредил необратимо слоя сребристи облаци във високата атмосфера, поради което топлинният баланс на планетата се е променил.
Шайдуров е стигнал до извода си, след като анализирал средните годишни температури на Земята за период от 140 г.
В началото на ХХ в. е наблюдавано постепенното им намаляване, но в периода 1906-1909 е отбелязан рязък скок.
Тунгуският метеорит се взривява в атмосферата на 30 юни 1908 г. Ескплозията е с тротилов еквивалент 50 мегатона и изхвърля в мезосферата (един от слоевете на високата атмосфера) огромни количества прах и вода.
Шайдуров смята, че дори малки колебания в концентрацията на вода в атмосферата могат да доведат до необратими климатични промени.
Ученият е убеден, че този процес влияе по-силно върху парниковия ефект, отколкото емисиите на техногенния въглероден диоксид, считан за основен "виновник" за глобалното затопляне според протокола от Киото.
Една от най-достоверните хипотези за природата на Тунгуския метеорит е, че през 1908 г. Земята е претърпяла сблъсък с с ядро на неголяма комета. /Sandanski1.com